FETÖ'nün mülkiye yapılanması

FETÖ'nün mülkiye yapılanması

FETÖ'nün mülkiye yapılanmasına ilişkin davada savcı, eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve eski Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

FETÖ'nün mülkiye yapılanmasına ilişkin 14 eski vali ve kaymakamın yargılandığı davada, sanıklar hakkında istenen cezalar belli oldu.

Esasa ilişkin mütalaasını açıklayan savcı eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile eski Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın da aralarında olduğu 11 sanığın 7 yıl 6 aydan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti. 3 sanığın da beraati istendi.

Mütalaada, Çapkın'ın "Örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım ettiği"; Mutlu'nun ise, "silahlı terör örgütü üyesi olduğu" öne sürüldü...

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile eski MHP'li yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin yayınlanmasıyla ilgili 171 sanığın yargılanmasına da Ankara'da devam edildi. FETÖ bağını kabul eden eski polis memuru sanık, İstihbarat Daire Başkanlığında görevliyken Deniz Baykal'a yönelik bir dinleme yapmadığını ancak sekreterini dinlediğini itiraf etti.

Mütalaa veren savcı 8 sanığın adli kontrol şartıyla tahliye edilmesini, diğer tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamını istedi.

Finlandiya'da yayın yapan bir televizyon kanalındaki belgeselde FETÖ propagandası yaptıkları gerekçesiyle haklarında soruşturma başlatılan evli çift İstanbul'da yakalandı. Serdar A. propaganda yapmak ve FETÖ üyeliğinden tutuklanarak cezaevine gönderildi. Eşi Merve A. ise serbest kaldı.

Eski Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Genel Sekreteri ve Yargıtay üyesi firari Mehmet Kaya da, Çanakkale'de yakalandı. Kaya ile birlikte 20 kişi daha beraber kaldıkları hücre evinde gözaltına alındı

Ayrıca "Balyoz davası" kumpasında aktif olarak görev aldıkları tespit edilen dönemin 5 emniyet görevlisinden 4'ü de polis operasyonu sonucu yakalandı..

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz