Perakende satışları aralık ayında arttı

Perakende satışları aralık ayında arttı

Perakende satış hacmi, geçen yılın aralık ayında bir önceki döneme göre yüzde 5,4 büyüdü. Artış; gıda, içececek ve tütün satışlarında yaşandı.

Türkiye İstatistik Kurumu, geçen yılın aralık ayına ilişkin perakende satış endekslerini açıkladı.

Buna göre, takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, geçen yılın aralık ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,4 arttı.
Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 4,2, gıda dışı satışlar yüzde 0,8, otomotiv yakıtı satışları yüzde 18,2 artış kaydetti.

Aynı dönemde, bir önceki aya göre de yüzde 0,8 artış yaşandı.
Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,7, gıda dışı satışlar yüzde 1 azalış gösterirken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 5,4 yükseldi.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 3,4; tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 3,8; posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 3 arttı.
tekstil, giyim, ayakkabı, elektrikli eşya ve mobilya satışları ise yüzde 3,2 ila yüzde 7,5 oranında azaldı.

Bir önceki yıla göre ise bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 4,2; tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 7,4; posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 3,8; tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 0,9 yükseldi.

Elektrikli eşya ve mobilya satışları azaldı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz