Kore yarımadası'nda barış için büyük adım

Kore yarımadası'nda barış için büyük adım

Kuzey Kore liderinin kız kardeşi Kim Yo Jong da kış olimpiyatları yolcusu... Jong'un yer alacağı üst düzey Pyongyang heyetine ülkenin 90 yaşındaki meclis başkanı liderlik yapacak. Pyeongchang Kış Olimpiyatları için kente gelen Kuzey Koreli kadınlardan oluşan ekip de büyük ilgi gördü.

Kuzey ile Güney'in yakınlaşmasında kritik bir eşik daha aşıldı. Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un, kız kardeşini Kış Olimpiyatları için Güney Kore'ye gönderme kararı aldı.

Kuzey Kore İşçi Partisi'nde üst düzey yetkili olan 30 yaşındaki Kim Yo Jong, 90 yaşındaki Meclis Başkanı Kim Yong-nam liderliğindeki 22 kişilik üst düzey heyette yer alacak.

Kim Jong-Un'un bu kararı, düşman kardeşler olarak tanımlanan iki ülkenin yakınlaşması için çok büyük bir adım niteliğini taşıyor.

Taraflar, Pyeongchang Kış Olimpiyatları’nın açılış töreninde Birleşik Kore bayrağı altında yürüme anlaşmasına varmışlardı. Bu kapsamda ülkeye 200 kişilik ilk Kuzey Kore kafilesi ulaştı.

Olimpiyatlara katılacak 22 sporcunun bulunduğu kafilede en büyük ilgiyi ülkenin ponpon kızları gördü.

Ponpon kızlar giyim tarzları ile dikkati çekti.

Koreli sporcular, artistik buz pateni, kısa kulvar hız pateni, Alp disiplini kayak ve Kuzey disiplini kayak branşlarında müsabakalara katılacak.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz