Zeytin dalı harekatı 20. gününde

Zeytin dalı harekatı 20. gününde

Zeytin Dalı Harekatı'nda 20'nci güne girilirken etkisiz hale getirilen terörist sayısı bin 28'e yükseldi. İran devlet televizyonu küstah bir iddiada bulundu; Türk ordusunun Afrin'de kimyasal silah kullandığını öne sürdü. Menbiç'e giden bir Amerikan general ise terör örgütü PYD/PKK'ya destek çıktı ve bölgeden çekilmeyeceklerini söyledi...

Zeytin Dalı Harekatı'nın 20'nci gününde, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Özgür Suriye Ordusu'nun Afrin'i terör örgütlerinden arındırmak için ilerleyişi sürüyor...

29 teröristin daha öldürülmesi ile etkisiz hale getirilen terörist sayısı bin 28'e yükseldi.

Harekat ile eşzamanlı olarak Türkiye'nin diplomatik temasları hız kesmeden sürüyor...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin telefonda görüştü. Afrin ve İdlib olmak üzere Suriye'deki son gelişmelerin ele alındığı görüşmede, Türkiye, Rusya, İran liderler zirvesinin ikincisinin İstanbul'da yapılması kararlaştırıldı.

Başından beri operasyona karşı çıkan İran ise bu kez küstah bir iddiayı ortaya attı. İran Devlet Televizyonu Türk Ordusu'nun Afrin'de PYD/PKK'ya karşı kimyasal silah kullandığını iddia etti.

Haberin dayandırıldığı kaynakta böyle bir konuya rastlanmazken, bilginin terör örgütünden alındığı değerlendirmesi yapıldı.

Amerika Birleşik Devletleri ise Menbiç krizinin gölgesinde terör örgütüne bir kez daha arka çıktı.

Amerikan Korgeneral Paul Funk, bölgeye giderek PYD/PKK'lılar ile biraraya geldi.

Funk, Menbiç'ten çekilmeyeceklerini ve bu konuda örgütün liderliğine güvendiğini söyledi. Türkiye'nin harekatından endişe duymadığını belirten Funk, "Görev tanımımda endişe duymak yok, benim işim savaşmak" dedi.

Harekatın 19'uncu gecesinde beklenmedik bir gelişme de yaşandı. Suriye ordusu, PYD/PKK'nın karargahına saldırdı. Saldırı sırasında koalisyona bağlı askerlerin de karargahta olduğu açıklandı. Bunun üzerine Pentagon harekete geçti ve Suriye askerlerine hava bombardımanı ile misilleme yapıldı. Yapılan açıklamada 100 askerin öldürüldüğü öne sürüldü.

Rusya’nın hava desteği verdiği Suriye ordusu İdlib’in güneyinden de ilerlemeye devam ediyor. Atme sığınmacı kampı için risk yaratan bu gelişmenin, yeni bir göç dalgasına yol açma ihtimali bulunuyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz