Mattis'ten Kuzey Kore ile savaş olasılığı açıklaması

Mattis'ten Kuzey Kore ile savaş olasılığı açıklaması

Washington ile Pyongyang arasındaki gerilim azalıyor... Amerikan Savunma Bakanı Jim Mattis, Kuzey Kore ile bir savaş olasılığının, son dönemdeki diplomatik girişimler sonucunda düşük olduğunu belirtti.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Beyaz Saray'daki basın brifinginde gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kuzey Kore ile savaşın daha yakın olup olmadığı şeklindeki bir soruya Mattis, "Şu anda Kuzey Kore ile ilgili süreç tamamen diplomatik şeritte sürmektedir" yanıtını verdi.

Son dönemde çok güçlü diplomatik adımlar gördüklerini kaydeden Mattis, "örneğin son üç Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı oy birliğiyle alındı. Fransa, Rusya, Çin, ABD ve İngiltere'yi ne sıklıkla aynı oyu kullanırken görebilirsiniz?" ifadelerini de kullandı.

Mattis, Başkan Yardımcısı Mike Pence'in Güney Kore'de düzenlenen ve Kuzey Koreli sporcuların da katılacağı Kış Olimpiyatlarında yer almasının çok olumlu bir adım olduğunu, Pence'in Kuzey Koreli yetkililerle görüşmesinin de son derece normal olduğunu söyledi.

Mattis, Amerikan Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın, Kuzey Kore konusundaki diplomatik girişimlerini de desteklediklerini belirtti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz