Yıkılan eski binalardan yayılan tehlike !

Yıkılan eski binalardan yayılan tehlike !

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin gündeminde, kentsel dönüşümle birlikte yıkılan eski binalardan çıkan ve akciğer kanserine yol açan asbest tozları vardı...Bakan, yönetmeliğe uygun yıkım yapmayanlara ağır para cezaları verileceğini söyledi...Ancak uzmanlara göre kurallara, İstanbul'un sadece 7 ilçesinde uyuluyor; 32 ilçede ise kontrolsüz yıkım yapılıyor...

Burası Almanya... yıkım Özel kıyafetli görevlilerle üst düzey önlemler eşliğinde yapılıyor.

Burası da Türkiye...Yıkım sırasında ve sonrasında hiçbir önlem alınmıyor.

Başta inşaatlar olmak üzere pek çok alanda kullanılan, "asbest tozu" tehdidi yeniden gündemde. Zira Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında, 2010 yılından önce yapılan binaların yıkımı ,insan sağlığını tehdit eden "asbest tozu" solunumu tehlikesini de beraberinde getirdi.

"ASBET İNŞAATLARDA DA SIKÇA KULLANILAN BİR MADDE.İNŞAATTA KULLANILMIŞ OLMASINDAN DOLAYI DA KENTSEL DÖNÜŞÜMLE BİRLİKTE DE ASBEST LİFLERİ KONTROLSÜZ ŞEKİLDE ÇEVREYE YAYILMAKTADIR. 2010 YILINDAN BERİ ÇIKARILMASI İTHALATI YASAK ANCAK 2010 YILINDAN ÖNCE YAPILMIŞ BİNALARDA KULLANILMIŞ MALZEMELERİN ÇEVREYE YAYILMASINDAN DOLAYI İNSANLAR MARUZ KALIYOR ASBESTE KONTROLSÜZ YIKIM SÜRECİ DEVAM EDERSE RİSK TAŞIYORUZ."

Yıkılan eski binalardan çıkan asbest tozları Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin de gündemindeydi...

"GEREK İNŞAATLARIN YIKIMINDA GEREKSE BAŞKA TÜRLÜ ASBESTLİ BORULARIN NASIL BERTARAF EDİLECEĞİ YÖNETMELİKLERE TABİİ. KİMSE RASTGELE BİNA YIKIP SONRA DA ÇÖPLÜKLERE ATAMAZ EĞER YÖNETMELİKLERE UYMAYANLAR OLURSA ÇEVRE CEZALARI AĞIRDIR. YENİ YILLA 700 BİN LİRAYA ÇIKTI. EĞER İNSAN SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN BİR DURUM VARSA BUNU 3 KATINA ÇIKARMAKTA BAKANLAR KURULUNUN ELİNDE."

Ama uzmanlara göre kurallara, İstanbul'un 7 ilçesinde uyuluyor; 32 ilçede ise kontrolsüz yıkım yapılıyor

"39 İLÇE BELEDİYESİNDEN 7'SİNDE ASBEST KONTROLÜ YAPILIYOR. KADIKÖY, MALTEPE, BEŞİKTAŞ, TUZLA,ATAŞEHİR, BAĞCILAR ASBESTİN TEMİZLENMESİNİ İSTİYOR. 32 BELEDİYEDE BU KONTROL YAPILMIYOR."

Uzmanlar uyarıyor; eğer önlem alınmazsa önümüzdeki süreçte, aspeste bağlı akciğer kanserinde artış yaşanabilir.

"ASBEST LİFLERİNİN İNSAN SAĞLIĞI AÇISINDAN ÇOK ÇEŞİTLİ HASTALIKLARA YOL AÇTIĞI AÇIKLANMIŞ DURUMDA. BUNLARDAN EN ÖNEMLİSİ AKCİĞER ZARI KANSERİ. ASBEST LİFLERİNİN SOLUNMASI DURUMUNDA 20 İLA 40 YIL İÇİNDE AKCİĞER ZARI KANSERİNE YOL AÇTIĞI BİLİNEN BİRŞEY. "

Peki halk sağlığıı yakından ilgilendiren bir konuda, ilgili yönetmeliğe niçin bağlı kalınmıyor?

"BELEDİYELER SİYASİ KURUMLAR AYNI ZAMANDA İNŞAATTTA EKONOMİNİN LOKOMTİFİ DURUMUNA GETİRİLMİŞ DURUMDA.MÜTEHATİLERİN ZAMAN BASKISI BİR AN ÖNCE MALİYETTEN KURTULMAK İÇİN BELEDİYELER ÜZERİNDE İNANILMAZ BASKI VAR. BUNUN SEBEBİNİN DE SİYASİ BASKI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM TÜRKİYE'DE ANALİZ EDİLİYOR. 20'YE YAKIN KURUM VAR. ANALİZ 1.500 LİRA. BİNA BAZINDA DA 7 BİN LİRA MALİYET VAR YÜZBİNLERCE KAZANAN MÜTAHİTLERİN 8 BİN 500 LİRA İÇİN HALK SAĞLIĞINI TEHLİKEYE ATMASI KÖTÜ BİR SONUÇ"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz