Genelkurul'da "sivil zaiyatı" tartışması

Genelkurul'da "sivil zaiyatı" tartışması

Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin "sivil kayıp" iddiası, Meclis Genel Kurulu'nda tansiyonu yükseltti... HDP'nin iddiasına yanıt, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli'den geldi. Sivillerin zarar görmemesi için her türlü önlemin alındığını söyleyen Canikli, "Bir zaiyat varsa o da sivil gibi görünmek için etek giymiş teröristlerdir" dedi. Gerilim, Özgür Suriye Ordusu'na yönelik açıklamalarla sürdü.

NURETTİN CANİKLİ- SİVİL KAYBI ŞU OLABİLİR, ETEK GİYEN TERÖRİSTLER VAR. BU DOĞRU.

Meclis Genel Kurulu'nda tansiyon bu kez de, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin HDP'nin ortaya attığı "sivil ölümleri" iddiası nedeniyle yükseldi..

FİLİZ KERESTECİOĞLU- BİZ BU RAKAMLARI VERMİYORUZ. BİRLEŞMİŞ MİLLETLER AÇIKLAMA YAPIYOR 150 SİVİL ÖLDÜ DİYOR. UNİCEF AÇIKLAMA YAPIYOR ONLARCA ÇOCUK ÖLDÜ, 11 ÇOCUĞUN BİLGİLERİNE ULAŞILDI DİYOR. TERÖRİST Mİ ONLAR?

O iddialara yanıt, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli'den geldi. Canikli, "Bunlar, tamamı yalan ve manipüle edilmiş haberlerdir" dedi.

SİVİL OLARAK ETEK GİYEN TERÖRİSTLERİ KAST EDİYORLAR ÇOK BÜYÜK İHTİMALLE. BİR ZAİYAT VARSA ONLAR SİVİL GİBİ GÖRÜNEN ETEK GİYMİŞ TERÖRİSTLERDİR. KARIŞTIRMAMAK LAZIM. ONLAR SİVİL DEĞİL, TERÖRİST.

Canikli, ardından da Türk Ordusu'nun bölgedeki operasyonlarını titizlikle sürdürdüğünü hatırlattı..

MASUM İNSANLARIN ZARAR GÖRMEMESİ İÇİN HER TÜRLÜ TEDBİR ALINIYOR. HAREKAT PLANLARI DA BUNA GÖRE GERÇEKLEŞTİRİLİYOR.

HDP iddiasına, Milliyetçi Hareket Partisi'nin yanıtı da sert oldu.

ERHAN USTA - ULUSLARARASI KURULUŞLARIN IRAK'TA 2-3 MİLYON SİVİL ÖLÜRKEN, SURİYEDE 10 MİLYON GÖÇMEN ÖLÜME TERK EDİLİRKEN KILINI KIPIRDATMAYANLAR ÜLKESİNE BİR TANE SİVİL ALMAYANLARIN ŞİMDİ ORADA 10 TANE SİVİL Mİ TERÖRİST Mİ BELLİ OLMAYAN KİŞİ ÖLDÜ DİYE DÜNYAYI AYAĞA KALDIRMALARI İKİ YÜZLÜLÜKTÜR. KİMSEDE BURADAN KENDİNE BİR ŞEY ÇIKARMAYA ÇALIŞMASIN.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Aden Körfezi'ndeki görev süresini bir yıl daha uzatan Başbakanlık tezkeresinin görüşmelerinde ise, "ÖSO" tartışması yaşandı.. İktidar ile anamuhalefet karşı karşıya geldi..

ENGİN OZKOÇ- 30A YAKIN ÖRGÜT ÖSO İÇİNDEDİR. BUNLARDAN EL NUSRA DA ÖSO İÇİNDE. EL NUSRA TERÖR ÖRGÜTÜ MÜDÜR DEĞİL MİDİR? AÇIKLARSANIZ ÇOK SEVİNİRİZ.

NURETTİN CANİKLİ - ÖSO İÇİNDE 30-40 ÖRGÜT YOK. ÖSO TAMAMEN LEGAL. ÖSO SURİYE HALKININ TEMSİLCİSİDİR. COK NET BİR ŞEKİLDE SÖYLÜYORUM.

CHP'li Levent Gök ise, harekat ile ilgili Suriye merkezi yönetiminin bilgilendirip bilgilendirilmediğini sordu.

NURETTİN CANİKLİ - İSTİHBARATIN ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ FARKLIDIR. BU KANALLAR HER ZAMAN AÇIK TUTULUR. HAREKAT BAŞLADIKTAN SONRA BÜTÜN DÜNYA BİLGİLENDİRİLMİŞTİR. RESMİ ANTETLİ BİR ŞEY YOK AMA BÜTÜN DÜNYAYA DUYURULDU.

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekilleri Serkan Topal ve Birol Ertem ise, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinin adının "Gazi Reyhanlı" olarak değiştirilmesi için Meclis'e kanun teklifi sundu. Teklifte; son 5 yıldır yaşanan terör olaylarındaki dik duruşu nedeniyle Reyhanlı’ya 'Gazi' unvanının verilmesi talep edildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz