Yardımcı doçentlik kaldırılıyor

Yardımcı doçentlik kaldırılıyor

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin "Yardımcı Doçentliğin kaldırılmasına" ilişkin teklifi, Meclis komisyonunda görüşülmeye başlandı... Düzenlemedeki "doçentlik için yapılan sözlü sınavın kaldırılmasına" ilişkin maddeye, anamuhalefetin yanı sıra iktidar kanadından da itiraz geldi...

İktidar partisinin hazırladığı yardımcı doçentliğin kaldırılmasına ilişkin yasa teklifi, Meclis Milli Eğitim Komisyonu'nda görüşülmeye başlandı.

Milli Eğitim bakanı İsmet Yılmaz, düzenlemeye ilişkin açıklama yaptı.

İSMET YILMAZ: "TOPLAM 187 YÜKSEK ÖĞRETİM KURUMUMUZ BULUNMAKTADIR. YÜKSEK ÖĞRETİMDEKİ ÖĞRENCİ SAYIMIZ 7 MİLYON 700 BİNİN ÜZERİNDEDİR. ÖĞRETİM ELEMANI SAYIMIZ İSE 150 BİNİN ÜZERİNDEDİR"

İSMET YILMAZ: "YARDIMCI DOÇENTLİK KADROSU KALDIRILMAKTA DOKTOR ÖĞRETİM ÜYESİ DÜZENLENMEKTEDİR.......DÖNÜŞTÜRÜLMEKTEDİR "

Yılmaz, sözlerini "yüksek öğretimi, kalite, ihtisaslaşma, öncelikli alanlar ve nitelikli doktora gibi kavramlarla yeniden yapılandırmaya çalışıyoruz" diye noktaladı.

Düzenlemenin "geneli" üzerindeki görüşmeler sırasında söz alan iktidar kanadından komisyon üyesi Erzurum Miletvekili Mustafa Ilıcalı, doçentlik için sözlü sınavın kaldırılmasına itiraz etti.

MUSTAFA ILICALI: "DOÇENTLİKTE SÖZLÜ SINAVI KALDIRIRSAK, KALİTEYİ ÇOK DÜŞÜRMÜŞ OLURUZ. YETİŞTİRECEKLERİ ÖĞRENCİLER AÇISINDAN BUNU DÜŞÜNMEK LAZIM. DOÇENTLİKTEKİ SÖZLÜ SINAVIN KALKMASI HALİNDE BÜYÜK SIKINTILAR YAŞANACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM"

Anamuhalefete mensup komisyon üyesi milletvekilleri Lale Karabıyık, Ceyhun İrgil ve Aytuğ Atıcı da aynı maddeye tepki gösterdi. CHP'li vekiller, "jüri üyeleri önüne gelinmeden doçentlik ünvcanı alınmasının" doğru olmayacağını ifade etti.

Teklifin geneli üzerindeki görüşmelerin ardından, maddelerine geçildi...

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz