Kılıçdaroğlu'na saldırı girişiminin detayları ortaya çıktı

Kılıçdaroğlu'na saldırı girişiminin detayları ortaya çıktı

Cumhuriyet halk partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na, Adalet Yürüyüşü sırasında saldırı planlayan IŞİD'li teröristler ile ilgili detaylar ortaya çıktı... Hazırlanan iddianamede, saldırının "yalnız kurt" taktiği ile planlandığı belirlendi...

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'dan başlattığı Adalet Yürüyüşü'nde onbinlerce kişiyle yüzlerce kilometrelik yolu katetmişti.. İstanbul'da son bulan yürüyüş ile ilgili IŞİD'li teröristlerin saldırı planı, emniyet güçlerince ortaya çıkarılmıştı..

Kayseri'den kiraladığı minibüs ile Kılıçdaroğlu'nu ve beraberindekileri Kocaeli'de ezip öldürmeyi planlayan IŞİD mensubu 'Ebu Hüseyin' kod adlı Oğuzhan K ile 9 kişi tutuklanmıştı..

Saldırıya ilişkin hazırlanan iddianamede, çarpıcı detaylar ortaya çıktı.. IŞİD'li teröristlerin "yalnız kurt" olarak adlandırılan taktikle kamyon, minibüs gibi araçlar kullanılarak kalabalık topluluklara saldırı düzenlediği ve bu eylemlerde çok sayıda insanın öldüğü ve yaralandığına işaret edildi.

İddianamede saldırı girişiminin; 5 Temmuz 2017 tarihinde Polis İmdat hattını arayan kişinin, IŞİD'li teröristlerce minibüs kiralandığı ihbarı ile ortaya çıkarıldığı belirtildi. İhbar üzerine geniş çaplı soruşturma başlatan Kayseri Emniyet Müdürlüğü ekipleri, gözaltına alınan Oğuzhan K'nin eylem talimatını cep telefonundan gelen mesajla aldığını belirledi..

Zanlının yakalanma esnasında cep telefonundan, kendiliğinden mesajları silme özelliği olan "conversation" programından mesajlaştığı tespit edildi. İletide, "Yaklaşınca camlarını kilitle, öncelikle hedefin liderleri olsun, güç yetiremezsen en uygun yerden gir" şeklinde ifadeler bulunduğuna dikkati çekildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz