Dağlıca artık çok farklı

Dağlıca artık çok farklı

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinin sarp kayalıklar, derin vadiler ve yüksek dağlarla çevrili Dağlıca bölgesindeki 6. Hudut Tabur Komutanlığı, çevresindeki 7 üs bölgesiyle hudut güvenliğini sağlıyor. 68 şehidi olan Dağlıca 6. Hudut Taburu ve üs bölgelerinde, artık teknolojinin ve güvenliğin her türlü imkanı var...

6 Eylül 2015'te teröristlerin saldırısı sonucu aralarında Dağlıca 6. Hudut Tabur Komutanı Yarbay İlker Çelikcan'ın da bulunduğu 16 askerin şehit olmasının ardından bölgede başlatılan çalışmalar tamamlandı.

Yükseklikleri 2 bin 600 rakımı bulan kartal yuvası noktalara teknolojinin tüm imkanları kullanılarak üs bölgeleri kuruldu.

Mehmetçik, artık hem barındığı alanlarla, hem de kullandığı son teknoloji silahlarla teröristlerin korkulu rüyası oldu.

ASELSAN tarafından geliştirilen modüler üs bölgelerinden biri olan Şikeftegeliği Üs Bölgesi de Dağlıca'nın yeni yüzünün yansıması...

Irak sınırına sadece 2 kilometre uzaklıkta bulunan Şikeftegeliği Üs Bölgesi'nde bulunan Hudut Kartalları, 24 saat gözetleme faaliyetini sürdürüyor.

En ufak hareketlilik değerlendirilip, ateş altına alınıyor. Gelebilecek saldırılara karşı modüler gelişmiş üs bölgeleri, tam koruma sağlıyor.

ASELSAN tarafından geliştirilen bu sistemde 4'lü koruma sistemi bulunuyor. Terörist sızmalarını sensörlü teller engelliyor. Saldırıyı ise ilk etapta yüksekliği 4 metreyi bulan çelik bariyer karşılıyor.
Ardından da her türlü roketli saldırıyı önleyecek olan özel beton sistemi, aynı sistemle ikinci beton bariyer, son olarak da zırhlı konteyner karşılıyor.

Kendisini güvende hisseden Mehmetçik için modüler gelişmiş üs bölgelerinde her türlü konfor da düşünülmüş.

Bugüne kadar 68 şehit veren taburun koridorlarına, kahramanların fotoğrafları asılmış. Geçmişin izleri ise o günlerden kalma fotoğraflar ile anlatılıyor. Gece gündüz el tetikte nöbet tutan Hudut Kartalları, en küçük istihbaratı ve görüntüyü değerlendirebiliyor.

Bölgede görevli Mehmetçik, Afrin'de sürdürülen Zeytin Dalı Harekatındaki silah arkadaşlarına, destek vermeyi unutmuyor.

Afrin'de savaşan mehmetçikleri selamlamak için obüs mermisine 'Dağlıca'dan Zeytin Dalı Kahramanlarına Sevgilerle' yazıp, teröristlerin geçiş güzergahına ateşleniyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz