İngiltere'nin AB'den ayrılış süreci brexit

İngiltere'nin AB'den ayrılış süreci brexit

Londra ile Brüksel arasında, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılış süreci Brexit'e ilişkin görüşmeler devam ediyor... İngiliz Başbakan Theresa May, Brexit sonrasında Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği'nin sürdürülmesinin söz konusu olmadığını bildirdi. Avrupa Birliği tarafından hazırlandığı belirtilen bir taslak yasaya göre ise Brüksel’in, Brexit sürecinde İngiltere’yi cezalandırabileceği iddia edildi.

İngiltere Başbakanı Theresa May Avrupa Birliği'nden ayrıldıktan sonra Gümrük Birliği'nde kalmayacaklarını duyurdu.

İngiliz gazetecilere açıklama yapan Başbakan May, "Gümrük Birliğinde kalma politikamız yok. Herhangi şekliyle de Gümrük Birliğinde yer almayacağız”, dedi.

Londra yönetiminin Brexit'ten sonra Avrupa Birliği ile serbest ticaretin sürdürülebilmesi için Gümrük Birliğini kısmen devam ettirmesinin mümkün olduğuna ilişkin spekülasyonlar yapılmıştı.

May'in partisindeki Brexit taraftarlarının başbakana isyan ettiklerine ve Dışişleri Bakanı Boris Johnson liderliğinde ‘Brexit ekibi' kurulduğuna ilişkin haberler çıkmıştı.

Brexit görüşmelerinin 22 ve 23 Mart'taki Avrupa Birliği zirvesinden önce tamamlanması bekleniyor.

Bu arada, Avrupa Birliği tarafından hazırlandığı öne sürülen bir taslak yasaya göre Brüksel’in Brexit sürecinde İngiltere’yi cezalandırabileceği iddia edildi.

The Guardian gazetesi’nin haberine göre, 27 üye ülke, İngiltere’nin Avrupa Birliği yasalarını ihlal ettiğine kanaat getirilmesi halinde Avrupa Adalet Divanı’na başvurmadan doğrudan dava açılabilecek.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz