Erdoğan'dan YPG'ye "maymuncuk" benzetmesi

Erdoğan'dan YPG'ye "maymuncuk" benzetmesi

İtalya gezisinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terör örgütü YPG için "maymuncuk" benzetmesi yaptı; "Nerede, ne yapacakları belli olmaz" uyarısında bulundu. Rusya ve İran'ın YPG ile işbirliğine gidebileceği yönündeki iddialar için "ihtimal vermek istemiyorum'' diyen Erdoğan, Menbiç konusunda Amerika Birleşik Devletleri'nin tutumunu eleştirdi.

İtalya ziyaretinde gazetecilerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ve İran'ın YPG ile işbirliğine gidebileceği yönündeki iddiaları değerlendirdi.

Erdoğan, "YPG, maymuncuk gibidir, Onu herkes kullanabilir. Bir terör örgütüdür. Rusya’nın ya da İran’ın dediğiniz türden bir hareket tarzı benimseyeceklerine ihtimal vermek istemiyorum'' dedi.

Cumhurbaşkanı'nın gündeminde Amerika Birleşik Devletleri'nin Menbiç tutumu da vardı. Obama'nın Menbiç konusunda Türkiye'ye yalan söylediğini belirten Erdoğan, Trump yönetiminin de aynı yolu izlediğini ifade etti. Erdoğan, ''Trump bize, 'Onlar orada kalmayacaklar, kalamazlar, Fırat’ın doğusuna gidecekler’ demişti. Münbiç’in gerçek sahibinin Araplar olduğunu kabul etmişti ama söylenilenler halen hayata geçirilmedi" diye konuştu.

Menbiç'te yerel halkın ayaklanmaya başladığını da hatırlatan Erdoğan, "Menbiç er ya da geç gerçek sahiplerini bulacaktır" ifadesini kullandı.

Vatikan'da Papa ile yaptığı görüşmeyi de değerlendiren Cumhurbaşkanı, "Papa'ya göre de Kudüs'ün statüsünün korunması gerekiyor. O da Amerika'nın attığı adımın yanlış olduğunu söylüyor" dedi. Erdoğan Paya'ya, bu konuda Katolik dünyasına vereceği mesajların önemli olduğunu hatırlattı.

1915 olaylarıyla ilgili Türkiye'nin hassasiyetlerini de gündeme getiren Erdoğan, konunun siyasi malzeme yapılmaması gerektiğini söyledi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz