Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz

Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz

Adalet ve kalkınma partisi Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Dış Ticaretin Geliştirilmesine Yönelik İstişare Toplantısı'nda konuştu. Yılmaz, ""Dünyadaki büyüme ve ticaret artışı ülkemiz için de iyi haber. 2018 yılı için orta vadeli programımızda yüzde 5,5 büyüme öngörüyoruz" dedi.

YILMAZ: "1 MİLYON 378 BİN YENİ İSTİHDAM OLUŞTURULDU. BU GERÇEKTEN ÇOK ÖNEMLİ. SADECE BÜYÜMEDİĞİMİZİ, KAPSAYICI BİR ŞEKİLDE BÜYÜDÜĞÜMÜZÜ VE SOSYAL REFAH ARTIŞI SAĞLADIĞIMIZI GÖSTEREN SON DERECE ÖNEMLİ BİR GÖSTERGE."

"Dış Ticaretin Geliştirilmesine Yönelik İstişare Toplantısı"nın açılışında konuşan Adalet ve Kalkınma Partili Cevdet Yılmaz, büyüme ve istihdam rakamlarını böyle değerlendirdi. 2017'de yüzde 7'lik büyüme rakamının yakalanacağını ifade eden Yılmaz, Türkiye ekonomisinin geçen yıl, yüksek istihdam artışı sağladığını savundu.

İhracatın 2017'de 157 milyar dolara yükseldiğini hatırlatan Yılmaz, 2007 ve 2008 yıllarında dünyada yaşanan küresel krizin etkilerinin halen devam ettiğine dikkati çekti...

YILMAZ: "KÜRESEL KRİZİN OLUŞTURDUĞU BÜYÜME VE TİCARET İKLİMİ BİR MİKTAR İYİLEŞMİŞ OLSA DA KRİZ ÖNCESİ DÖNEMLERE HENÜZ DÖNEBİLMİŞ DEĞİL DÜNYA GEÇEN YIL. AMA NİSBİ OLARAK BİR BÜYÜMEDE CANLANMA, TİCARETTE CANLANMA GÖRDÜK. 2018 YILINDA DA YİNE IMF VERİLERİNE GÖRE DÜNYA BÜYÜMESİ YÜZDE 3.9 CİVARINDA GERÇEKLEŞECEK, DÜNYA TİCARETİ YÜZDE 4.5 CİVARINDA GENİŞLEYECEK VE ARTACAK. BU BİZİM İÇİN SEVİNDİRİCİ BİR HABER."

Cevdet Yılmaz, hükümetin 2018 hedeflerini de sıraladı...

YILMAZ: "2018 YILI İÇİN ORTA VADELİ PROGRAMIMIZDA YÜZDE 5.5 BÜYÜME ÖNGÖRÜYORUZ. DİĞER TARAFTAN, 1 MİLYONUN ÜZERİNDE BİR İSTİHDAM ARTIŞI ÖNGÖRÜYORUZ. İHRACATA BAKTIĞINIZ ZAMAN, ORTA VADELİ PROGRAMIMIZDA 170 MİLYAR DOLAR CİVARINDA BİR İHRACAT BEKLENTİMİZ VAR 2018 YILI İTİBARİYLE. BU RAKAMLAR SON DERECE ÖNEMLİ VE İNŞALLAH BU RAKAMLARI DA YAKALAYACAĞIZ.""

Yılmaz, Türkiye'nin 2018'i yüksek güven endeksi ve yüksek ticaret rakamlarıyla açtığını ve ülke ekonomisinin bu yıla güven ortamında girdiğini anlattı.

Avrupa Birliği ile Türkiye ilişkilerinde belli bir aşamaya geldiklerine de değinen Cevdet Yılmaz, ticaretin karşılıklı artmasından iki tarafın da karlı çıkacağını sözlerine ekledi...

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz