TZOB ve TESK'TEN "ulaştırma zammı" uyarısı

TZOB ve TESK'TEN "ulaştırma zammı" uyarısı

Meslek kuruluşlarından ulaştırma zamları ile ilgili uyarı geldi... Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yüksek enflasyonda ulaştırmanın "esas sorumlu" olduğuna dikkati çekerken, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Akaryakıt fiyatlarındaki vergi indirimleri gerçekleşirse enflasyondaki düşüş daha da yüksek olur" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yıllık enflasyonda gıdanın payının 1,91 puanda kaldığına; ulaştırmanın payının ise 2,61 puana ulaştığına dikkati çekti.

"Enflasyonda ulaştırma esas sorumlu" ifadesini kullanan Bayraktar, bu yılın Ocak ayında gıda enflasyonunun normal seyre girdiğini ve tek haneye indiğini belirtti.

Gıdada yıllık enflasyonun bir ayda yüzde 13,79'dan yüzde 8,76'ya indiğine, ulaştırmada yıllık enflasyonun ise yüzde 16'yı geçtiğine dikkati çeken Bayraktar, "Sadece gıdadaki enflasyonu düşürerek enflasyonla mücadele edemeyiz" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken de yıllık bazda en yüksek artışın ulaştırmada yaşandığına dikkati çekti.

Palandöken, "Akaryakıt fiyatlarındaki vergi indirimleri gerçekleşirse enflasyondaki düşüş daha da yüksek olur. Bunun için akaryakıt üzerinden alınan vergilerde indirime gidilmeli. Enflasyondaki düşüşün sürmesi halinde yatırımlar da hızlanacaktır" uyarısında bulundu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz