"Tek haneli enflasyon için çabalarımızı artıracağız"

"Tek haneli enflasyon için çabalarımızı artıracağız"

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, enflasyona ilişkin açıklamalarda bulundu. Yıllık enflasyonun Ocak'ta 157 baz puan gerilediğine işaret eden Şimşek, enflasyonu en kısa zamanda tek haneli seviyelere çekmek için gerekli adımları atmaya devam edeceklerini bildirdi.

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Ocak ayı enflasyon rakamlarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Ocak'ta yıllık enflasyonun yüzde 10,35 olduğunu hatırlatan Şimşek, bu rakamın enflasyonun zirve seviyesinden 263 baz puan ve yıl sonu seviyesinden 157 baz puan daha düşük olduğunu belirtti.

Enflasyonla mücadelede gösterilen kararlılığın meyvelerini almaya başladıklarının altını çizen Başbakan Yardımcısı, enflasyonu en kısa zamanda tek haneli seviyelere çekmek için çabalarını artıracaklarını ve gerekli adımları atmaya devam edeceklerini vurguladı.

Para ve maliye politikaları eşgüdümü çerçevesinde kamu fiyat ayarlamalarında azami hassasiyet gösterdiklerini belirten Şimşek, "En son Avrasya Tüneli geçiş ücretlerinde yaptığımız KDV indirimi bu desteği yansıtıyor. Böylelikle ulaşım maliyetleri üzerinden de dezenflasyona katkı veriyoruz. Gıda Komitesi çalışmaları orta ve uzun vadede enflasyondaki oynaklığı belirgin ölçüde azaltacaktır" dedi.

Para politikasının kararlı duruşu ve yapısal reformlarla kurda sağlanan göreli istikrarın, enflasyondaki düşüşe katkı vereceğini de kaydeden Şimşek, "Çekirdek enflasyon göstergelerinin kademeli olarak azalacağını tahmin etmekteyiz" değerlendirmesinde bulundu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz