Yağışlar azaldı, kuraklık kapıda mı?

Yağışlar azaldı, kuraklık kapıda mı?

Yağış azaldı, kuraklık kapıda mı..? Merak edilen sorunun yanıtını Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu verdi... Büyük şehirlerde sıkıntı yaşanmayacağını söyleyen Eroğlu, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde önemli ölçüde azalan yağış nedeniyle önlem alacaklarını bildirdi.

EROĞLU: "BARAJLARDA Kİ SU SEVİYESİ YÜZDE 30'LARDAN YÜZDE 40 SEVİYELERİNE YÜKSELDİ. ŞUBAT, MART, NİSAN YAĞIŞLARINI BEKLİYORUZ. "

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi "yaz aylarında susuzluk yaşanacak mı?" sorularını da beraberinde getirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, konuya açıklık getirdi. Büyük kentlerde sıkıntı yaşanmayacağını belirten Eroğlu, Güneydoğu Anadolu Bölgesi için de tedbir alacaklarını söyledi.

EROĞLU: "BÜYÜKŞEHİRLERİMİZDE; ANKARA, İSTANBUL, İZMİR, BURSA HERHANGİ BİR SU SIKINTISI YAŞATMAYACAĞIZ. GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİNDEKİ YAĞIŞLARDA ÖNEMLİ ORANDA AZALMA OLDU. BURADA DA, ATATÜRK BARAJINDAKİ SUYU ÇOK AKILLICA YÖNETMEK SURETİYLE, DAMLAMA VEYA YAĞMURLAMA SULAMA YAPARAK ÇİFTÇİLERİMİZE GÜZEL SU VERECEĞİZ."

"Dünya Sulak Alanlar Günü Programı"nda konuşan Eroğlu, Nisan ayında yaz ayları için değerlendirme toplantısı yapacaklarını da hatırlattı.

EROĞLU : " VATANDAŞLARIMIZ TEDİRGİN OLMASIN. TEDİRGİN OLACAK BİRİ VARSA O DA BİZİZ VE TEDBİR ALACAĞIZ. VAZİFEMİZ SUYU AKILLICA YÖNETEREK MİLLETİ SUSUZ BIRAKMAMAK, TARLALARI SUSUZ BIRAKMAMAK, SANAYİYİ VE YABAN HAYATINI SUSUZ BIRAKMAMAK, SULAK ALANLARI KURUTMAMAK. TEDİRGİN OLMASINLAR, YAZIN BİR SIKINTI OLMAYACAK."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz