Geri dönüşüm ile gelen sanat

Geri dönüşüm ile gelen sanat

Antalya'da geri dönüşüm sanatçısı Adnan Ceylan, hurdalıklardan topladığı eşyaları birer sanat eserine dönüştüyor. Zahmetli sürecin sonunda ortaya çıkan eserler, evlere farklı hava katıyor.

Hurdadan çıkan eşyalar ve doğada toplanan ağaç parçaları... Kimsenin yüzüne bile bakmadığı eşyalar şimdi birer sanat eseri...

Antalya'da yaşıayan Adnan Ceylan driftwood yani geri dönüşüm sanatçısı. Dünyada bu alanda uğraşan sayılı sanatçılardan biri.

Ceylan; Harabe bir köy evindeki ağaçlardan masa ve sandalye; 1880'lerde Fransızlar tarafından Karadeniz'deki kömür madenlerinde kullanılan kömür vagonundan masa; çivilerden farklı sanat eseri; kurumuş sedir ağacından at ve kartal heykeli gibi çok sayıda eser üretti.

Hurdaların, esere dönüşmesi ise hayli zahmetli.

"ATIN KENDİ KÜTLESİNİN ÜÇ MİSLİ GEREKİYOR BUNUN İÇİN Kİ DOĞRU PARÇALARI ARASINDAN SEÇEBİLESİNİZ. YAPIM AŞAMASINDA KİNETİK ANATOMİ ÇALIŞTIKTAN SONRA TAKRİBEN İKİ BUÇUK AY İÇERİSİNDE ORTAYA ÇIKIYOR. HER GÜN BİR İKİ PARÇA YERİNE YERLEŞTİREREK."

Ceylan basit eşyalra bile sanatçı bakışı ile bambaşka hava katıyor.

"BUNLARI HURDACILARDA DOLAŞTIĞIM ZAMAN GEZİLERİM SIRASINDA DEĞİŞİK ŞEHİRLERDE GÖRDÜĞÜM ASLINDA ÜZERİNDE ESTETİK DEĞERİ OLAN PARÇALAR YANİ DEMEK İSTEDİĞİM SADECE BASİT BİR AT NALI OLARAK GÖRMEMEK GEREKİYOR."

birkaç nal biraraya getirilerek, dekoratif bir şaraplığa dönüşebiliyor.

"BU ÇOK GÜZEL BİR LAMBA OLABİLİYOR. SADECE KAFAYI BİRZ ÇALIŞTIRMAK GEREK."

Türkiye'nin ünlü isimleri ve iş adamlarının ev dekorasyonları için özel sipariş verdiğini, birçoğunun da eserlerini satın aldığını belirten Adnan Ceylan, tarihi değeri olan eşyaları atmamak gerektiğini söylüyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz