Yeni torba yasa tasarısı, meclis'e sevkedildi

Yeni torba yasa tasarısı, meclis'e sevkedildi

Yeni torba yasa tasarısı Meclis'e sevkedildi... İstihdam artışı için yeni teşvikler getiren düzenleme yasalaşırsa, asgari ücretin vergi diliminden etkilenmesi kalıcı olarak önlenecek. Bireysel emeklilikte devlet katkısı artacak, ancak cayma süresi üç katına kadar uzatılabilecek. 16 yaş üstü aracını hurdaya ayırana, yeni araç alımında ÖTV indirimi sağlanacak. Terörle mücadelede ölen sivillerin yakınlarına tanınan kadro hakkı ikiye çıkarılacak.

Yatırım, üretim ve istihdamın artırılmasına yönelik düzenlemeler içeren torba yasa tasarısı, Meclis'e sevk edildi.

İSTİHDAM ARTIŞINA TEŞVİK

İstihdamın artırılmasına yönelik kapsamlı teşvik mekanizmaları getiren düzenlemeye göre; 100 lira tutarındaki asgari ücret desteği uygulamasına 2018 yılında da devam edilecek.

ASGARİ ÜCRET VERGİ
DİLİMİNDEN ETKİLENMEYECEK

Vergi yükü sabitlenerek, asgari ücretin yıl içinde azalması kalıcı olarak önlenecek.

BES'TE DEVLET KATKISI ARTIYOR

Bireysel emeklilik sisteminde, bin lira ilave devlet katkısı yıllar itibariyle yeniden değerlemeye tabi tutulacak ve iki ay olan cayma süresi üç katına kadar yani 6 aya kadar uzatılabilecek.

ARACINI HURDAYA ÇIKARANA ÖTV İNDİRİMİ

16 yaş ve üzerindeki otomobil, panelvan, minibüs, otobüs, kamyonet ve kamyonların hurdaya ayrılması karşılığında, araç sahiplerine, yurt içinden yeni araç alımında 10 bin lirayı geçmemek kaydıyla ÖTV indirimi sağlanacak.

KONUT VE ÇEYİZ HESABINDA
DEVLET KATKISI ARTIYOR

Mevcut konut hesabı sistemine işlerlik kazandırılması amacıyla devlet katkısı tutarı 15 bin liradan 20 bin liraya, yüzde 20 olan azami devlet katkısı oranı da yüzde 25'e çıkarılıyor.
Ayrıca çeyiz desteğinin artırılması ve bu alanda tasarrufların özendirilmesi için devlet katkısı oranı yüzde 20'den yüzde 25'e; azami katkı 5 bin liradan 7 bin 500 liraya yükseltiliyor.

5 BİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ALINACAK

Düzenleme ile eğitim hizmetleri için ilave 5 bin sözleşmeli öğretmen atama hakkı verilecek.

TERÖR EYLEMLERİ VE MADEN KAZALARINDA
ÖLENLERİN YAKINLARINA YENİ HAKLAR

Ayrıca, terör mücadelede hayatını kaybeden sivillerin yakınlarına ikinci istihdam hakkı sağlanacak. Maden kazalarında ölenlerin yakınlarına da kamuda 1 kadro verilecek.

KAÇAK MADENCİLİK YAPANA HAPİS CEZASI

Tasarı, kaçak madencilik yapanlara ise hapis cezası getirilmesini öngörüyor.

Yazılı açıklama ile torba yasa tasarısını değerlendiren Maliye Bakanı Naci Ağbal, düzenlemeyle kesinlikle vergi artışı getirilmediğini belirtti.
Ağbal, "Uygulanan oranların aynen korunması için bu kanun tasarısının yasalaşıp yayımlandığı gün, Bakanlar Kurulu kararı çıkarılacak ve özel tüketim vergisine tabi mallarda herhangi bir vergi artışı olmayacaktır" ifadesini kullandı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz