Diyanet'ten müftülere "nikah" genelgesi

Diyanet'ten müftülere "nikah" genelgesi

Diyanet İşleri Başkanlığı, müftülerin nikah kıyma yetkisi, görev ve sorumluklarını içeren genelge yayınladı. Buna göre, evliliğe mani bir durum tespit edilirse müftü bu işlemi yapmayı reddedebilecek. Müftü, taraflardan birinin yabancı uyruklu olması halinde ise, nikah kıyamayacak.

Diyanet İşleri Başkanlığınca, müftülerin nikah kıyma yetkisi, görev ve sorumluluklarını içeren genelge, tüm il ve ilçe müftülüklerine gönderildi.

Müftünün evlenme başvurularını kabul etme, evlenme dosyasını hazırlama, evlenmeyi gerçekleştirme, aile cüzdanını düzenleyip verme, evlenme bildirimi düzenleyerek bunu nüfus müdürlüğüne bildirme gibi görev, yetki ve sorumlulukları olacak.

Müftüler, sunulan belgeleri inceleyecek, evliliğe engel bir durum tespit edilmesi halinde nikah kıymayı reddedecek.

Taraflar, evlilik için mani bulunmadığını belgelerle ispatlayamazsa bu işlem yapılmayacak.

Evlilik yapılırken taraflardan birinin, iradesinin serbestçe açıklanmasını engelleyici ruh hali içinde bulunduğu davranışlarından açıkça anlaşılırsa müftü, bu durumu taraflara bildirerek işlemi erteleyebilecek.

Eşlerden birinin yabancı uyruklu olması halinde ise, müftülüklerin evlendirme yetkisi bulunmayacak.

Tutuklu ve hükümlüler için cumhuriyet savcılığının izniyle ceza ve tutukevlerinde, hastalar için ise baştabip veya müdürün izniyle hastanede de evlilik işlemi yapılabilecek.

Genelgede, resmi işlemler bittikten sonra müftülerin törenlerde çift ve davetlilere yönelik ailenin önemi hakkında yapacakları örnek konuşma metni de yer aldı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz