Ankara'da "ittifak senaryoları" tartışılıyor

Ankara'da "ittifak senaryoları" tartışılıyor

Seçim ittifakına ilişkin formül arayışı sürerken, konu siyasetin de polemik konusu oluyor... Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi'nin kurduğu komisyonun temel bazı noktalarda uzlaşma sağladığı ifade edildi... Anamuhafetten ise komisyona yönelik eleştiriler geldi...

ÖZGÜR ÖZEL: "BİZ KANUN TEKLİFİ VERİYORUZ YÜZDE 1 BİLE OY ALSA PER PARTİNİN MECLİS'TE TEMSİLİ OLSUNDİYE ...VIZ GELİR TIRIZ GİDER İTİTFAK KAYBEDECEĞİNE OLAN İNANCI KAZANMADAN ŞÜPHESİ OLANLARA LAZIM "

Ankara'da dikkatler ittifak komisyonun çalışmalarına çevrildi... Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi'nin seçim ittifak komisyonu çalışmalarına, Anamuhalefet partisi tepkili...

ÖZGÜR ÖZEL: "ŞİMDİ GELİNEN NOKTADA İKİ TANE TEK BAŞINA KAZANAMAYACAK KİŞİ EL ELE TUTUŞTULAR İTTİFAK ARIYORLAR BU KADAR DEMOKRASİDEN NASİBİNİ ALMAMIŞ SİYASİ AHLAKTAN YOKSUN BİR ÇALIŞMA DÜNYANIN HİÇ BİR YERİNDE YAPILMAMIŞTIR"

Milli Mütabakat vurgusu ile ittifak modelleri üzerinde çalışan Komisyon şu ana kadar 4 toplantı yaptı. iki parti temsilcilerinin ittifak modeli üzerinde büyük oranda uzlaşma sağladığı savunuldu.

Şu ana kadar komisyon çalışmalarına ilişkin her iki partiden de açıklama yapılmadı. Ancak, ittifakın cumhurbaşkanı adayının isminin pusulaya yazılacağı, o adayın altında her iki partinin kendi amblemleri ile yer alacağı ifade ediliyor.

Barajın yüzde 10 olarak korunması üzerinde görüş birliği sağlandığı iddia ediliyor. Buna göre ittifakın toplam oyu dikkate alınacak...

Milletvekili listeleri ise ayrı olacak. İttifak partilerinin milletvekili dağılımı illerde aldıkları oylara göre kendi içinde belirlenecek.

Komisyonda iktidar partisinin ittifaka girecek partiler için yüzde 15'lik bir baraj önerdiği ancak bu madde üzerinde uzlaşı sağlanamadığı öne sürüldü.

ÖZGÜR ÖZEL: "YÜZDE 10'LUK SEÇİM BARAJINI KALDIRACAĞIZ DİYE İKTİDARA GELEN ADAM ŞİMDİ YÜZDE 15 İTTİFAK BARAJI KOYUCAKLARMIŞ "

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, o iddia üzerinden sert eleştirilerde bulundu.

ÖZGÜR ÖZEL: "YÜZDE 10 BİLE YAPMIYOR YÜZDE 15 YAPIYOR SEBEP MHP AKP İTİTFAK YAPACAK YÜZDE 10'U GEÇTİĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜ BİR KAÇ PARTİ İTİTFAK YAPAMAYACAK "

Özgür Özel eleştirisini sürdürdü.

ÖZGÜR ÖZEL: "SAADET PARTİSİ GİBİ KENDİ İÇİNDEN GELİP GELDİKLERİ MİLLİ GÖRÜŞÇÜLER İTTİFAK YAPAMAYŞACAK ..ŞÜPHELİ HELİKOPTER KAZASIYLA HAYATINI KAYBEDTEN MUHSİN YAZICIOĞLU'NUN PARTİSİ İTİTFAK YAPAMAYACAK "

ÖZGÜR ÖZEL: "DEMOKRASİ AÇISINDAN BUNLAR KENAN EVREN'E RAHMET OKUTUYORLAR "

Komisyon yerel seçime ilişkin uzlaşma arayışını da sürdürüyor.
Yerel seçimde, iki partiden hangisi o merkezde güçlü ise adayın o partiden gösterilmesi; Diğer belediyelerde ise ortak adayın desteklenmesi formülü üzerinde duruluyor.
Bu formülle, iki partinin mevcut belediye başkanlıklarını koruması, diğer bölgelerde ise güçlü ittifakla sonuca gidilmesi öngörülüyor.
Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz