Bozdağ: "107 bin 174 kişi ihraç edildi"

Bozdağ: "107 bin 174 kişi ihraç edildi"

Başbakan Yardımcısı ve hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, cezaevlerinde mor beyin programı nedeniyle bylock mağduru tutuklu kalmadığını açıkladı... Bozdağ, Kanun Hükmünde Kararnameler ile kamu görevinden 107 bin 174 kişinin ihraç edildiğini söyledi...

Kanun Hükmünde Kararnamelerle ihraç edilenlerin sayısı net 107 bin 174 kişi... Açıklama Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'dan geldi.
Bozdağ Meclis İçişleri Komisyonu'nda ihraçlara ilişkin bilgi verdi.

Buna göre; şu ana kadar resmi gazetede yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnamelerle görevinden uzaklaştırılanların dışında, 3 bin 604 kişi işe iade edildi.

Bozdağ, tartışmalara neden olan mor beyin mağdurları hakkında da komisyon üyelerine bilgi verdi. hükümet sözcüsü, "Cezaevlerinde Mor Beyin tuzağına düşerek ByLock'cu gözüken tutuklu kişi yoktur. FETÖ'nün mağdur ettiği vatandaşlarımızdan mağduriyeti devam eden kimse bulunmuyor" diye konuştu.

Kararname mağduru olduğu iddiasıyla OHAL Komisyonu'na yapılan başvurular ise sürüyor. Bekir bozdağ, komisyona, 105 bin 151 kişinin müracaat ettiğini, bin 562 kişi hakkında karar verildiğini söyledi. 41 başvurunun kabul edildiğini, diğer başvuruların ise reddedildiğini açıklayan Bozdağ, tutuklu ve hükümlülere yönelik tek tip kıyafet uygulamasına ilişkin Adalet Bakanlığı'nda yönetmelik çalışması yapıldığını açıkladı. Bozdağ, "yönetmelik yürürlüğe girdikten sonra bu yasanın hükümleri uygulanacak" dedi.

Fethullahçı Terör örgütüne yönelik operasyonlar ise sürüyor. Bursa'da özel bir lisesinin sahibi ve ortağı ile okul müdürü adliyeye sevk edildi.
8 ilde 12 muvazzaf asker hakkında gözaltı kararı verildi. Antalya ve Kayseri'de ByLock kullanıcısı oldukları iddia edilen 16 kişi gözaltına alındı.
Çorum'da adliyeye sevk edilen 13 zanlıdan 6'sı tutuklandı

Bu arada, darbe girişimi sırasında işgal edilen Jandarma Genel Komutanlığı karargahında oluşan maddi zararın karşılanması için örgütün elebaşı Gülen'in de aralarında bulunduğu 257 kişi hakkında 5 milyon 500 bin liralık tazminat davası açıldı.

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile eski MHP'li yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin yayınlanmasıyla ilgili 171 sanığın yargılanmasına da devam edildi.
Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı. Davanın tutuklu sanığı eski komiser Ömer Demir ve tutuksuz sanıkları, suçlamaları kabul etmedi.

şubat ayı içinde 16 ilde 65 dava görülecek. Bu davalarda 6 bin 560 sanığın yargılanacak.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz