TSK'dan kasıtlı yayınlara yanıt

TSK'dan kasıtlı yayınlara yanıt

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden, Afrin operasyonu ile ilgili kasıtlı yayınlara yanıt geldi... Harekatta napalm, kimyasal ve biyolojik mühimmat kullanılmadığının altı çizildi; İlk günden itibaren büyük bir hassasiyet ile "Sivillerin kesinlikle hedef alınmadığı" vurgulandı.

Genelkurmay Başkanlığı, Zeytin Dalı Harekatıyla ilgili açıklamasında, kasıtlı yayınlara yanıt verdi...

Hedefte sadece; teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçlerin olduğu kaydedilen açıklamada, ilk günden itibaren büyük bir hassasiyet ile "Sivillerin kesinlikle hedef alınmadığı" vurgulandı.

Açıklamada; "Harekat alanında bulunan dini ve kültürel yapılar, tarihi eserler ve arkeolojik kalıntılar ve kamu yararına faaliyet gösteren tesisler de kesinlikle hedeflerimiz arasında bulunmamaktadır" diye devam edildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ateş altına alınan hedeflerin kayıt altında olduğu belirtilen açıklamada; Afrin'de kullanılan silahlara ilişkin "Hava Kuvvetlerimiz tarafından, napalm, kimyasal, biyolojik ve benzeri, uluslararası hukuk ve anlaşmalar tarafından yasaklanmış mühimmat kullanılmamaktadır. Bu tür mühimmat Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunmamaktadır. Kara ateş destek vasıtalarımız da aynı esaslarla hareket etmektedir" bilgisine de yer verildi...

Kasıtlı yayınların amacının "meşru zeminlerde şeffaf şekilde yürütülmekte olan harekata gölge düşürmek" olduğu belirtilen açıklamada, "bu tür yayınlara itibar edilmemesi" istenildi.

Açıklama, teröre karşı kararlılık mesajı ile noktalandı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz