Kılıçdaroğlu, zeytin dalı operasyonu'nu değerlendirdi

Kılıçdaroğlu, zeytin dalı operasyonu'nu değerlendirdi

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Zeytin Dalı Harekatı'nı "Sınır güvenliğimiz için müdahale hakkımızı kullanıyoruz" diye değerlendirdi.. Kılıçdaroğlu, Türk ordusunun bölgede Özgür Suriye Ordusu ile birlikte hareket etmesini eleştirirken; "Suriye'ye gidecek misiniz?" sorusuna da, "Bu konuyu değerlendiriyoruz, zamanlaması çok önemli" yanıtını verdi.

"ORDU'NUN BAŞARISI ÖSO'YA DEVREDİLEMEZ. TÜRK ORDUSUNUN ÖSO İLE BİRLİKTE ANILMASINI BEN İÇİME SİNDİREMİYORUM."

Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Zeytin Dalı Harekatı'nın Özgür Suriye Ordusu ile birlikte yapılmasını işte bu sözlerle eleştirdi.. "Ordumuzun başarısı ÖSO'ya devredilemez" dedi..

"BİZ SORUMLULUĞU ÖSOYA DEVRETMEYE ÇALIŞIYORUZ. NİÇİN? KİMDİR ÖSO? ORDU OSONUN ARDINA NEDEN HANGİ GEREKÇEYLE GİZLENİR? BİZ BUNDAN RAHATSIZIZ. BENİM AĞRIMAYA GİDİYOR. KOSKOCA TC ORDUSU İKİNCİ PLANDA OSO BİRİNCİ SIRADA. NE DEMEK BU? SİZ BÖLGEDE OPERASYON YAPIYORSANIZ BUNU KENDİ SİLAHLI KUVVETLERİNİZLE YAPARSINIZ BİZ BUNU ELEŞTİRİNCE DE KIZIYORLAR. ELEŞTİRECEĞİZ."

CHP Lideri, Burseya Dağı'na Türk bayrağı dikilmesinin ardından başlayan tartışmayla ilgili de, "O toprağı işgal anlamına gelmez.Suriye'nin toprak bütünlüğüne hepimiz saygılıyız" diye konuştu..

"SURİYE İLE ŞU VEYA BU ŞEKİLDE İLİŞKİ KURMAK ZORUNDAYİZ. SORUNU BU HALE GETİRENLER ŞİMDİ KAHRAMAN GİBİ GEZİYOR. NE KAHRAMANLIĞI? ORTADOĞU'NUN BENZİNE KİBRİT ÇAKACAKSIN PATLAYACAK VE BEN KAHRAMANIM DİYECEKSİN. ORTADOĞU'DA PYD'YE MEŞRUİYET KAZANDIRAN KİM? CEVABINI VERİYİM. RECEP TAYYİP ERDOĞAN. EĞER SİLAHLANMA DEVAM EDERSE EN BÜYÜK ZARARI TR ALACAK. "

CHP'nin Özgür Suriye Ordusu'na yönelik tepkisine Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gelen sert eleştiriler de gündemdeydi..

"CUMHURBAŞKANI MAKAMINI İDDİA EDEN ZAT CÜMLEYE ULAN DİYE BAŞLARSA NE DENİR BUNA? ONUN DÜZEYİNE İNİN DİYORSANIZ İNEMEM. AİLEMDEN DE, BU TOPLUMDAN DA BÖYLE BİR TERBİYE ALMADIM. BENİM CUMHURBAŞKANIM DEĞİL. BENİ TEMSİL ETMİYOR. AK PARTİYİ TEMSİL EDİYOR. TÜRKİYE'NİN CUMHURBAŞKANI DEĞİL."

Kılıçdaroğlu, "Suriye'ye gidecek misiniz?" sorusuna da yanıt verdi..

"BUNU BİR İÇ POLİTİKA MALZEMESİ YAPMAK DOĞRU DEĞİL BU ORDUNUN BAŞARISINI SİYASİ PARTİ BAŞARISI OLARAK GÖRMEK SİYASAL ACİZLİKTİR BAŞIMIZA BELAYI AÇTILAR ŞİMDİ KURTULMAK İÇİN ÇABA SARF EDİYORUZ. BAŞINIZA BU BELAYI AÇAN ŞİMDİ KAHRAMAN DİYE GEZİYOR. İŞTE BUDUR ORTADOĞU BATAKLIĞI. HER GÜN ŞEHİTLER GELİYOR. SURİYE'YE GİDİP GİTMEME KONUSUNU DEĞERLENDİRİYORUZ. BUNUN ZAMANLAMASI ÖNEMLİ."

Afrin sonrası Münbiç'e yönelik olası operasyon ile ilgili bir kez daha hava desteğine dikkati çeken Kılıçdaroğlu, "Bugünden şuraya gidin, buraya gidin diye çağrı yapmak doğru değil" dedi.. Başbakan Binali Yıldırım ile yaptıkları görüşmenin ayrıntılarını da ilk kez anlattı..

"SAYIN BAŞBAKAN ARADI BEN ALMANYA'DA İKEN, HAREKAT HAKKINDA BİLGİ VERDİ. SİZİN DAHA ÖNCE SÖYLEDİĞİNİZ HAVA DESTEĞİ SAĞLANDI DİYE BİR CÜMLE DE KURULDU. ALMANYADAN DÖNÜŞTE DE GÖRÜŞTÜK KENDİSİYLE. "

Erken seçim tartışmalarına da değinen CHP Lideri, ittifak görüşmelerine dikkati çekti. "Hayır cephesinden ortak aday çıkacak mı?" sorusuna yanıt verdi..

" AFRİN OPERASYONUNU BİR ERKEN SEÇİM KOZU OLARAK KULLANMAK DOĞRU DEĞİL. AFRİN BİZİM MİLLİ MESELEMİZDİR. NE DİYORLARDI, TÜRKİYE KOALİSYONLA YÖNETİLİYORDU İSTİKRARSIZLIK OLUYORDU. ŞİMDİ NE OLUYOR KOALİSYONSUZ OLMUYOR. HALKA SÖYLEDİKLERİNİN 180 DERECE TERSİNİ YAPIYORLAR. CM KONUSUNDA HER PARTİ KENDİ ADAYINI ÇIKARACAK. BU DA GAYET DOĞALDIR. SAYIN GÜL'ÜN NİYETİNİ BİLMİYORUZ BİZİM DIŞIMIZDA BİR GELİŞME. HELE BİR O GÜN GELSİN O GÜN DÜŞÜNCELERİMİZİ İFADE EDERİZ. "

Ege adalarının Yunanistan tarafından işgal edildiği iddiasını sürdüren Kılıçdaroğlu, hükümete bir kez daha seslendi..

"LOZANLA İLGİLİ DOSYALAR HAZIRLATIYORUM DEDİ. BİZ DE MERAKLA BEKLİYORUZ NE DOSYASI HAZIRLAYACAK DİYE. OYSAKİ BİZ AÇIK BİR SORU SORDUK. MÜLKİYETİ YUNANİSTAN VE TÜRKİYE'YE BIRAKILMAYAN ADALARDA NEDEN YUNAN ASKERİ VAR? LOZAN'DA YUNANİSTAN'A BIRAKILAN ADALARIN SİLAHLANDİRİLMASİYLA İLGİLİ BİR DÜZENLEME VAR MI? SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİNİN OLDUĞU TOPRAKLAR BİZİM TOPRAKLARIMIZ. ORAYI TERÖR ÖRGÜTLERİNE BIRAKIP KAÇAN ADAMLARA NE DİYECEĞİZ BİZ. TOPRAĞINI BIRAKIP KAÇAN ADAMDAN KAHRAMAN OLUR MU? BUNLARI SÖYLEMEKTEN UTANIYORUM AMA MAALESEF SÖYLEMEK ZORUNDAYIM."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz