Yunan bakan Kardak'a yaklaştırılmadı

Yunan bakan Kardak'a yaklaştırılmadı

Yunanistan, Kardak krizinin 22'nci yılında gerilim yaratacak bir hamle yaptı... Türk Sahil Güvenliği ise, bölgeye çelenk bırakmak üzere hücumbot ile gelen Yunanistan Savunma Bakanı'nı Kardak’a yaklaştırmadı... İkaz üzerine Yunan heyeti bölgeyi terk etti.

BİNALİ:
"KARDAK'TA 96'DA YAŞANAN KRİZİ BUGÜNE TAŞIMAK, ESKİ BİR KRİZİ BUGÜNE TAŞIMAK BİZE YAKIŞMAZ, KOMŞULUĞA YAKIŞMAZ."

Başbakan Binali Yıldırım'ın sağduyu çağrısına karşın Yunanistan, kardak krizini 22'nci yılında yeniden gündeme taşıyor...

Yunan Başbakan Aleksis Çipras'ın Davos'taki konuşmasında Türkiye'yi "saldırgan ve e agresif komşu" olarak tanımlamasının ardından, bu kez de Yunan Savunma Bakanı Panos Kammenos tehlikeli bir adım attı.

Bölgeye çelenk atmak üzere hücumbot ile gelen Kammenos, Türk Sahil Güvenliği'nce adaya yaklaştırılmadı.

Gerginlik yaşanmadan yapılan ikaz üzerine Yunan Heyeti Türk karasularını terk etti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yunan bakanın uzaklaştırılmasıyla ilgili olarak "Sahil Güvenlik Komutanlığımız gereğini yerine getirmiştir." açıklaması yaptı.

Türk Silahlı Kuvvetleri de girişimin engellendiğini belirtti.

Ankara ile Atina'yı, Ege denizinde savaşın eşiğine getiren Kardak krizinin 22’nci yıldönümünde Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik komutanlıklarında alarm seviyesine geçilmişti. Tartışmalı adacıklarla ilgili ilk kriz 1996 yılında yaşanmış, ardından Kardak kayalıkları Türkiye-Yunanistan ilişkilerindeki hassas konulardan biri haline gelmişti.


Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz