394 terörist etkisiz hale getirildi, 340 hedef imha edildi

394 terörist etkisiz hale getirildi, 340 hedef imha edildi

Zeytin Dalı Harekatı'nda ilk hafta geride kalırken, toplam 394 terörist etkisiz hale getirildi, 340 hedef de imha edildi. 8'inci günde 8'inci cephe açıldı, bir köy daha Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından teröristlerden arındırıldı. Terör örgütü ise taciz ateşini sürdürdü; hedef yine Kilis oldu... Amerikan Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster terör örgütüne silah verilmeyeceğini bir kez daha teyit etti. Ancak Ankara bu açıklamaya temkinli yaklaşıyor...

Zeytin Dalı Harekatı 8'inci gününe girdi... Türk Silahlı Kuvvetleri ile Özgür Suriye Ordusu, Afrin'deki terör örgütlerine yönelik harekatı başarıyla sürdürüyor...

Operasyonda toplam 394 terörist etkisiz hale getirildi, savaş uçakları da terör örgütlerine ait 340 hedefi imha etti... Açıklama Genelkurmay Başkanlığı'ndan geldi.

Yoğun yağış, sis ve dondurucu soğuk, Afrin’i dört koldan kuşatan Mehmetçiği yavaşlatsa da, açılan 8 cepheden kent merkezine doğru ilerleyiş sürüyor... Sınırın 12 kilometre içerisine giren Türk Silahlı kuvvetleri'nin öncelikli hedef Tel Rifat çevresindeki köyleri temizlemek...

Bu kapsamda Afrin'in kuzeybatısındaki Ali Bekki köyü de teröristlerden arındırıldı.

Köşeye sıkışan teröristler ise boşalttıkları bölgelere mayın ve patlayıcı yerleştiriyor. Mehmetçiğin kontrolündeki Özgür Suriye Ordusu, mayın temizliği yaparak Afrin’e ilerliyor.

İlk günden bu yana operasyonu bizzat yürüten Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar da bölgede incelemelerde bulunuyor.

Akar, beraberindeki kuvvet komutanlarıyla sınırdaki birlikleri denetledi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu da Kilis'e giderek, terör örgütü PYD/PKK'nın camiye yönelik roketli saldırısında hayatını kaybeden Aydemir ve Tabbak ailelerine taziye ziyaretinde bulundu

İkilli daha sonra operasyona ilişkin konuştu.

Bakan Gül, opersyonun amacını bir kez daha vurguladı.

GÜL:"BİR KUTSALA, CAMİYE YAPILAN SALDIRI TERÖR SALDIRISIDIR, ZEYTİN DALI HAREKATI DA ESASEN TERÖRİSTLERE YÖNELEN, VATANDAŞLARIMIZIN CAN VE MAL GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYAN BİR OPERASYONDUR."

Çavuşoğlu da, vatandaşlarımızın hayatını kaybettiği caminin yeniden yapılacağını açıkladı.

ÇAVUŞOĞLU:"30 GÜN İÇERİSİNDE İHALESİNİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ, 2018 YILINDA KİLİSLİ KARDEŞLERİMİZİN YENİDEN İBADETİNE SUNACAĞIZ. BİZİM YEGANE AMACIMIZ TERÖRİSTLERDİR, TERÖR ÖRGÜTÜDÜR. SİVİL HALKIN ZARAR GÖRMEMESİ İÇİN EN ÜST DÜZEYDE HASSASİYET GÖSTERİYORUZ."

Terör örgütü ise taciz ateşlerini sürdürüyor...

Hedef yine Kilis oldu. Kent merkezinde 5 katlı bir binaya isabet eden roket nedeni ile evde bulunan 2 kişi yaralandı.

Terör örgütlerine karşı direnişe bölge aşiretleri de dahil oldu. Suriye Yüksek Aşiretler Meclisi, Türkiye’ye sığınan gençleri, Özgür Suriye Ordusu'na katılarak ülkelerini terörist örgütlerden temizlemeye çağırdı.

Ankara ise Washington ile operasyona ilişkin yakın temasını sürdürüyor..

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster ile telefonda görüştü. Görüşmede, McMaster, terör örgütü PYD/PKK'ya silah verilmeyeceğini tekrarladı.

Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarının dikkate alınmak zorunda olduğu vurgulanırken yanlış anlamaları önlemek için yakın koordinasyon içinde olunması konusunda da mutabık kalındı.

Ancak daha önce de aynı sözü veren Amerika Birleşik Devletleri'nin açıklamasına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temkinli yaklaştı.

ÇAVUŞOĞLU: "ARTIK SÖYLEMDEN ÇOK SOMUT ADIM GÖRMEK İSTİYORUZ. SİLAH VERMEDİĞİNİ GÖRMEMİZ LAZIM. BİR TERÖR ÖRGÜTÜYLE ABD'NİN BAĞINI KOPARMASI GEREKİYOR VE ONLARA DA SİLAHI BIRAKTIRMASI GEREKİYOR"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz