Milli Mutabakat Komisyonu toplandı

Milli Mutabakat Komisyonu toplandı

Siyasette gözler, seçim ittifakı için kurulan Milli Mutabakat Komisyonu'ndaydı... Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi üyelerinden oluşan Komisyon, 3'ncü toplantısını yaptı. İktidar Sözcüsü Mahir Ünal, önceliğin yerel seçimlere ilişkin yasal düzenlemeler olduğunu söyledi.

Adalet ve kalkınma partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi arasında 2019 yılında yapılacak seçimlere ilişkin itttifak çalışmaları sürüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Lideri Devlet Bahçeli arasında gerçekleşen görüşmenin ardından milli mütabakat komisyonu kurulmuştu. Komisyon 3. toplantısını yaptı.

Komisyonun öncelikli gündem maddesi ise yerel seçimlere ilişkin yasal düzenlemeler...

MAHİR ÜNAL: "ÖNCELİKLİ OLARAK BİLDİĞİNİZ GİBİ MART AYINDA KADAR YEREL SEÇİMLERE DAİR YAPILMASI GEREKEN UYUM KONUSUNDAKİ DÜZENLEMELERİN GERÇEKLEŞTİRİLMESİ İCAP EDİYOR O YÜZDEN BİZ MİLLİ MUÜTABAKAT KOMİSYONU OLARAK YEREL YÖNETİMLERE İLİŞKİN SEÇİME İLİŞKİN BİR MÜTABAKAT OLUŞTURACAĞIZ "

Komisyonda yerel seçimlere yönelik uyum paketlerinin yanı sıra, eş zamanlı olarak ittifak formülleri de masaya yatırılıyor.

Oy pusulalarında, partilerin kendi amblemine mühür basılması, partilerin ittifak yaptıklarının gösterilmesi görüşü ağırlık kazanıyor.
Ancak ittifak yapan partilerin seçim propaganda sürecini, tüzel kişiliklerini koruyarak kendi amblem ve parti bayraklarıyla yürütmesi ilkesinde değişiklik söz konusu değil.

Yerel seçimde, iki partiden hangisi o merkezde güçlü ise adayın o partiden gösterilmesi; Diğer belediyelerde ise ortak adayın desteklenmesi formülü üzerinde duruluyor.
Bu formülle, iki partinin mevcut belediye başkanlıklarını koruması, kendilerine ait olmayan bölgelerde ise güçlü ittifakla sonuca gidilmesi öngörülüyor.

İktidar partisi sözcüsü Mahir Ünal, çalışmaların kısa zamanda bitirilmesinin planlandığını söyledi.

MAHİR ÜNAL: "ŞUBAT AYI İÇİNDE GELMESİ GEREKİYOR ÇÜNKÜ MART'A KADAR KANUNLAŞMASI GEREKİYOR SEÇİMLERDEN BİR YIL ÖNCE GEREKLİ DÜZENLEMELERİN YAPILMIŞ OLMASI İÇİN "

Komisyonun çalışmaları sonucu uzlaşılan yasal düzenlemelerin bir kez daha liderlere sunulması bekleniyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz