Kumyangjang-Ni Muharebesi'nin 67. yılı

Kumyangjang-Ni Muharebesi'nin 67. yılı

Kore Savaşı şehit ve gazileri, Ankara'da anıldı... Çin tümeni ile Türk tugayı arasındaki muharebenin 67. yılında, şehit ve gaziler için Kore'de Savaşan Türkler Anıtı'nda tören düzenlendi. İki ülke temsilcileri, şehit ve gazilere şükranlarını sundu.

25 - 27 Ocak 1951 tarihleri arasında Kumyangjang-ni'de; Çin Ordusu'na bağlı 150. Tümen ile Türk Tugayı arasındaki muharebede gazi olan ve yaşamını ankara'da sürdürenler Kore Parkı'ndaydı..

Muharebenin 67. yılı törenine Kore Büyükelçisi Hong-gi Choi,Türkiye Muharip Gaziler Derneği Başkanı Emekli Albay Şükrü Tandoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları, askeri ataşeler, tarihi Kore-Türk Takımı, gaziler ve Kore'den gelen konuklar katıldı.

Kore Büyükelçiliği, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emekli Subaylar Derneği'nin, "Kore'de Savaşan Türkler Anıtı"na çelenk bırakmasının ardından iki ülkenin milli marşları okundu. Törende, Kore Savaşı'na katılan askerler de dönemin kıyafetleri ile yer aldı.

Muharip Gaziler Derneği Başkanı Şükrü Tandoğan da konuşmasında Kore'de savaşan askerleri saygıyla andıklarını söyledi.

ÇİN ORDUSUNUN DURDURULMASI İÇİN BİR ZAFERE İHTİYAÇ VARDI BU DA TÜRK ASKERİNE NASİP OLDU. BU ZAFERİN 67. YILINI GURURLA KUTLUYOR KAHRAMANLARIMIZI SAYGIYLA ANIYORUZ

Kore Büyükelçisi de, konuşmasında kahramanca savaşan Türk askerine minnet duyduklarını vurguladı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz