Beştepe'de güvenlik zirvesi

Beştepe'de güvenlik zirvesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe'de ''Güvenlik Değerlendirme Toplantısı'' yapıldı; Zeytin Dalı Harekatı değerlendirildi. Toplantıya ilişkin açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Operasyon, sadece terör örgütlerine karşı yapılmaktadır" dedi. Milli savunma Bakanı Nuretin Canikli de, 30 Ocak Salı günü meclis genel kurulu'nda harekat ile ilgili bilgi verecek.

Zeytindalı harekatı, Beştepe'de gerçekleştirilen güvenlik toplantısında ele alındı.

Zirveye; Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcıları, İçişleri, Dışişleri, Milli Savunma Bakanları ile MİT Müsteşarı, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve 2 Başdanışman katıldı.

1 saat 10 dakika süren toplantıda, "Zeytindalı operasyonu"nu ayrıntılı olarak değerlendirildi. Harekatın iç ve dış etkileri de görüşüldü.

Zirveyle ilgili paylaşılan görüntüde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önündeki kırmızı dosya dikkati çekti.

Toplantıdan sonra Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ibrahim Kalın açıklama yaptı. Operasyonun planlandığı şekilde başarıyla yürütüldüğü belirten Kalın, Suriye'nin toprak bütünlüğüne de vurgu yaptı.

"TÜRKİYE'NİN ÖNCELİKLİ AMACI SINIRLARININ GÜVENLİĞİNİ, VATANDAŞLARININ CAN VE MAL EMNİYETİNİ SAĞLAMAKTIR. SURİYE'NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE OLAN SAYGIMIZ DA BU OPERASYONUN ÖNEMLİ GEREKÇELERİ ARASINDADIR. ZEYTİN DALI OPERASYONU, HERHANGİ BİR ETNİK GRUBA DEĞİL, SADECE TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI YAPILMAKTADIR."

İbrahim Kalın, operasyonda sivil halkı ayırt etme konusundaki hassasiyetin üst düzeyde olduğunu da yineledi.

"AFRİN'İ BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜ MENSUPLARINDAN TEMİZLEDİĞİMİZDE, EN BÜYÜK TEŞEKKÜRÜ BU BÖLGEDE YAŞAYAN KARDEŞLERİMİZDEN ALACAĞIMIZDAN KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN. BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜ BÖLGEDEN TAMAMEN TEMİZLENENE, SURİYE’NİN ASLİ SAHİPLERİ OLAN VE 3,5 MİLYONA YAKINI HALEN ÜLKEMİZDE YAŞAYAN KARDEŞLERİMİZ GÜVENLE EVLERİNE DÖNENE KADAR OPERASYONLARIMIZ SÜRECEKTİR."

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü kalın, açıklamasında dezanformosyona da dikkati çekti.

"GEÇMİŞTE PEK ÇOK ÖRNEĞİNİ GÖRDÜĞÜMÜZ DEZENFORMASYON FAALİYETLERİNİN ZEYTİN DALI OPERASYONU'NDA DA TEKRARLANDIĞINI ÜZÜNTÜYLE MÜŞAHEDE EDİYORUZ. MEDYAMIZ BAŞTA OLMAK ÜZERE TÜM KAMUOYUMUZU BU TÜR YALAN, YANLIŞ, ÇARPITMA MAHİYETİNDEKİ PROVOKATİF HABERLERE, GÖRÜNTÜLERE, DEDİKODULARA KARŞI DİKKATLİ OLMAYA ÇAĞIRIYORUZ. ADLİ VE İDARİ BİRİMLERİMİZ, BU TÜR DEZENFORMASYON FAALİYETLERİNİ YAKINDAN TAKİP EDEREK GEREKLİ MÜDAHALELERİ HUKUK ÇERÇEVESİNDE SÜRATLE VE KARARLILIKLA YAPACAKLAR."

Bu arada Hükümet, ''Zeytin Dalı Harekatı'' konusunda Meclis'e 30 Ocak Salı günü bilgi verecek.

Hükümet adına kürsüde Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli olacak; Harekatın yapılma nedeni ve hedefleri konusunda milletvekillerini bilgilendirecek.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz