Kolombiya'da ateşkes bitti

Kolombiya'da ateşkes bitti

Kolombiya'da, hükümetle yaptığı ateşkesin sona ermesinin ardından saldırılarına yeniden başlayan Ulusal Kurtuluş Ordusu'nun 17 üyesi, etkisiz hale getirildi.

Kolombiya ordusunun, ELN’nin 9 Ocak’ta sona eren ateşkesin ardından başlattığı saldırılarla kesilen barış görüşmeleri sonrası, ülke genelinde bu örgüte yönelik yürüttüğü operasyonları sürüyor.

Devlet Başkanlığından yapılan açıklamada güvenlik güçlerinin başlattığı operasyonlarda ülke genelinde son 24 saatte 17 ELN militanının öldürüldüğü kaydedildi.

Açıklamada Devlet Başkanı Juan Manuel Santos’un Kolombiya ordusunu operasyonlardan dolayı tebrik ettiği aktarıldı.

Öte yandan ELN'nin ateşkesin bitimiyle başlattığı saldırıları da devam ediyor.

Yerel basındaki haberlere göre örgüt, Arauca bölgesinde Kolombiya hükümeti ile çalışan bir petrol firması görevlisini kaçırırken, buradaki bir polis merkezine de el bombalı saldırı düzenledi.

ELN, 102 gün süren çift taraflı ateşkesin bitmesinin ardından ülkenin bazı bölgelerinde saldırılar gerçekleştirmiş, aynı zamanda Casanare yönetim bölgesinde petrol boru hattını hedef almıştı.

Devlet Başkanı Santos bu gelişmeler üzerine örgütle yürütülen barış görüşmelerinin beşinci turu için Ekvador'da bulunan müzakere heyetine ülkeye dönmesi talimatı vermişti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz