Başbakan'dan İdlib uyarısı

Başbakan'dan İdlib uyarısı

Suriye'de çözüm için Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenecek zirve öncesi bölgeye ilişkin açıklamalar birbirini izliyor... Başbakan Binali Yıldırım, suriye ordusunun İdlib kentine düzenlediği saldırıları eleştirdi. Amerika Birleşik Devletleri ise Suriye’de siyasi geçiş olmadan hiçbir askeri zaferin tanınmayacağını bildirdi. Irak da kritik toplantı için devrede... Bağdat yönetimi Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne katılmayı talep etti.

Suriye'de 7'nci yılına giren savaş ortamını sonlandırmak için gözler 29-30 Ocak'ta Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenecek olan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne çevrildi.

Esad yönetimi ise garantör ülkeler Türkiye, Rusya ve İran'ın uzlaşıya vardığı çatışmasızlık bölgesindeki İdlib kentinde askeri operasyonlarını sıklaştırdı. Başbakan Binali Yıldırım, muhaliflerin kontrolünde bulunan kentteki kritik duruma dikkati çekti, Rusya ve İran'a seslendi.

YILDIRIM:
"SURİYE'DE KALICI BARIŞIN SAĞLANMASI İÇİN TÜRKİYE BAŞTA OLMAK ÜZERE RUSYA VE İRAN İNİSİYATİF ALDI. SAHADA ALAN KAZANMAK İÇİN SİVİLLERİ, DİĞER UNSURLARI AYIRT ETMEDEN BİR SALDIRIYA GEÇMESİ FEVKALADE YANLIŞTIR. BUNU GEREK RUSYA GEREK İRAN İLE GÖRÜŞÜYORUZ. UYARILARIMIZI YAPIYORUZ, TEDBİRLERİMİZİ ALIYORUZ. MİLYONLARCA İNSANIN YAŞADIĞI YERDE SİZ TERÖR GRUBU İLE İNSANLARI NASIL AYIRT EDECEKSİNİZ. REJİME RUSYA VE İRAN'IN DAHA FAZLA TELKİNDE BULUNMASI ZORUNLU HALE GELMİŞTİR."

Amerika Birleşik Devletleri kritik toplantı öncesi peş peşe uyarılarda bulundu.

Amerikan Dışişleri Bakan Yardımcısı David Satterfield, Suriye’de, Birleşmiş Milletler gözleminde anayasal değişim ve şeffaf seçimlerin yapılması gerektiğini söyledi. Suriye Hükümeti'in savaşı kazandığı halde tanınma ve istikrar arayışları olacağını savunan Satterfield, bekledikleri ilerleme sağlanmadığı sürece bu konuda yardım etmeyeceklerini belirtti.

Satterfield, Suriye'deki İran etkisini yok etmek ve ülkeden Tahran destekli güçleri çıkarmak amacıyla sert yaptırımlar uygulamayı planladıklarını da kaydetti.

Rusya'daki zirve için sürpriz bir taraf da devrede... Irak, kongreye katılmayı talep etti.

Bağdat, müzakerelere gözlemci olarak katılmayı, Suriye'deki durumun kendi iç olayları üzerinde etkisi nedeniyle istedi.

Mısır ve Çin’in de gözlemci olarak zirveye katılması talep ediliyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile telefonda görüştü..

İki bakan, Suriye'nin İdlib kentindeki durumu ele aldı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz