Wikileaks'in kurucusuna sevindirici haber

Wikileaks'in kurucusuna sevindirici haber

Ekvador, 5 yılı aşkın süredir İngiltere'nin başkenti Londra'daki Ekvador Büyükelçiliğinde yaşayan Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'a vatandaşlık verdi. Ancak, Assange'ın güvenliği tam olarak sağlanmadan büyükelçilikten ayrılmayacağı belirtildi.

Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ı sevindirecek bir karar çıktı.

Ekvador Dışişleri Bakanı Maria Fernanda Espinosa, talebi üzerine Assange'ın geçen ay Ekvador vatandaşlığına kabul edildiğini açıkladı.

Ekvador'un, Assange konusunda İngiltere hükümetiyle "onurlu ve adil" bir çözüm aradığını belirten Espinosa, Assange'ın güvenlik garantisi olmadan büyükelçilikten ayrılmayacağını ifade etti.

Bakan, Assange'ın Eylül ayında vatandaşlık başvurusunda bulunduğunu, 12 Aralık'ta da kendisine vatandaşlık verildiğini doğruladı.

Ekvador, çok sayıda Amerikan Dışişleri Bakanlığı yazışmasını internet sitesi aracılığıyla kamuoyuna duyuran ve tartışmalara neden olan Assange'ın siyasi iltica talebini kabul etmişti.

İngiliz Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Ekvador hükümetinin geçen günlerde Assange’a İngiltere’de diplomatik statü verilmesini talep ettiğini ancak bu talebin reddedildiğini bildirmişti.

45 yaşındaki Assange, yaklaşık 6 yıldır Londra'nın Knightsbridge semtinde bulunan Ekvador Büyükelçiliğinin bir odasında yaşıyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz