ABD, Sırbistan genelkurmay başkanı Dikovic'e vize vermedi

ABD, Sırbistan genelkurmay başkanı Dikovic'e vize vermedi

Washington, tartışma yaratan uygulamalarına devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri'nin Sırbistan Genelkurmay Başkanı'nın vize başvurusunu reddettiği ortaya çıktı. Sırbistan, karara "anlam veremediğini" açıkladı.

Geçen Ekim ayında ABD'de düzenlenen Genelkurmay başkanları toplantısına katılması planlanan Sırbistan Genelkurmay Başkanı Ljubisa Dikovic'in vize başvurusunun, ABD'nin Belgrad'daki Büyükelçiliği'nce reddedildiği ortaya çıktı.

Kararla ilgili büyükelçilikten bir açıklama yapılmazken, Sırbistan Savunma Bakanı Aleksandar Vulin, Dikovic'in vize başvurusunun kabul edilmemesine "anlam veremediğini" söyledi.

Dikovic'in Sırbistan Ordusu'nun gurur duyduğu cesur ve onurlu bir subay olduğunu vurgulayan Vulin, Dikovic'in vize alamamasına sebep bir durumun olmadığını kaydetti.

Amerikan Büyükelçiliğinin Dikovic'e karşı tutumuna Sırbistan Ordusu'nda da anlam verilemediğini belirten Vulin, bu tür kararların iki ülke arasındaki askeri ilişkilere kötü yansıdığını ve işbirliğine katkı sağlamadığını dile getirdi.

Kosova'da 1998-1999 yıllarında yaşanan savaşta görev aldığı bilinen ve ülkedeki bazı sivil toplum kuruluşlarınca burada savaş suçu işlemekle itham edilen Dikovic, bu savaşa katılan hiçbir Sırp komutanın ne bir savaş suçu işlediğini ne de böyle bir emir verdiğini savunmuştu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz