Londra'daki ekvador büyükelçiliği'ne sığınan Assange

Londra'daki ekvador büyükelçiliği'ne sığınan Assange

2012'de, Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği'ne sığınan Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın durumuna çözüm bulma çabaları sürüyor.... İnsani açıdan Assange'ın durumunun sürdürülemez olduğunu belirten Ekvador hükümeti bu kapsamda İngiltere dahil üçüncü ülkelerden işbirliği istedi..

Wikileaks'in kurucusu Julain Assange'a yıllardır kendi büyükelçiliklerinde sığınma hakkı veren Ekvador'dan konuya ilişkin açıklama geldi..

Assange'ın mevcut durumuna çözüm bulunması için çaba harcanmaya devam edileceği bildirildi.

Ekvador hükümeti bu kapsamda İngiltere dahil üçüncü ülkelerden de işbirliği istedi..

Ekvador Dışişleri Bakanı Maria Fernanda Espinosa, "Fiziksel ve psikolojik durumu tehlike altında olsa da Julian Assange'ı korumaya devam edeceğiz. İnsani açıdan bakıldığında Assange'ın durumunun sürdürülemez olduğuna inanıyoruz. İngiltere ile çözüm odaklı bir mekanizma oluşturmak için çalışıyoruz" diye konuştu.

Bu arada, Assange'ın Ekvador vatandaşlığı aldığı iddia edildi..

Julain Assange, hakkındaki cinsel taciz iddiaları nedeniyle 2012'de İngiltere'nin başkenti Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği'ne sığınmıştı.

Assange'ın, elçilik binasından çıkması halinde İngiliz makamları tarafından İsveç'e oradan da Amerika Birleşik Devletleri'ne iade edilme ihtimali bulunuyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz