"Gece çalışan kadınların kanser riski yüksek"

"Gece çalışan kadınların kanser riski yüksek"

Gece çalışan kadınlarda kanser riski yüksek...Yapılan bir araştırma, gece mesaisinde çalışan Avrupalı ve Kuzey Amerikalı kadınların kansere yakalanma riskinin gece çalışmayanlara göre daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı. Bazı kanser çeşitlerindeyse bu riskin daha da ürkütücü boyutlarda olduğu belirlendi..

Çin'in Şicuan Üniversitesinde yapılan bir araştırmanın sonucuna göre, gece vardiyasında çalışan kadınların, kansere yakalanma riski gündüz çalışan kadınlara oranla yüzde 19 daha fazla.

Bazı kanser çeşitlerindeyse bu risk daha da ürkütücü boyutta. Örneğin cilt kanserinde bu oran yüzde 41, meme kanserinde yüzde 32 iken mide kanserinde de yüzde 18 düzeyinde.

Araştırmada Asya ve Avustralyalı kadınların, söz konusu risk grubunda yer almadığı da belirtildi.

Araştırmayı yürüten ekip, bu farklılığın nedeninin, Avrupa ve Kuzey Amerikalı kadınların cinsellik hormonlarının yüksekliğiyle ilintili olabileceğini vurguladı.

Çalışma Kuzey Amerika, Avrupa, Asya ve Avustralya'daki kadınlar üzerine yapılmış 3 milyon 900 bin kadını ve 115 bin kanser vakasını kapsayan 61 ayrı araştırmanın sonuçlarını kapsıyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz