Bakan Çavuşoğlu Newsweek için yazdı

Bakan Çavuşoğlu Newsweek için yazdı

Amerikan Newsweek dergisi için bir makale kaleme alan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye krizine çözüm bulmak için vadenin çoktan dolduğunu belirtti. Çavuşoğlu, Washington yönetiminin PYD'ye destek vermekten vazgeçmesi gerektiğini de ifade etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Newsweek dergisine yazdığı makalede Suriye konusunu kaleme aldı.

Suriye krizinin tüm dünyayı etkilediğini dile getiren Çavuşoğlu, Türkiye'nin krizden en fazla etkilenen ülke olduğunu belirtti.

Türkiye'nin 3 buçuk milyona yakın sığınmacı için 30 milyar dolar harcadığını söyleyen Bakan Çavuşoğlu, sığınmacılara sağlık ve eğitim hizmetleri de verildiğinin altını çizdi.

Dışişleri Bakanı, Suriye'de oluşan siyasi boşluğun terör örgütlerince doldurulduğunu, bu örgütlerin de dünyaya tehdit oluşturduğunu kaydetti.

ABD tarafından PYD'ye verilen silahların, Türkiye'yi zor durumda bıraktığına dikkati çeken Çavuşoğlu, Washington'un bu ciddi hatadan bir an önce dönmesi gerektiğini söyledi.

Çavuşoğlu makalesinde, Suriye'deki siyasi çözüm çabalarına da değindi.

Cenevre süreci tıkandığında Türkiye'nin süreci canlandırmak için adım attığını vurgulayan Bakan, Astana süreci sayesinde 2017'nin krizdeki en sakin yıllardan biri olduğunu ifade etti.

Çavuşoğlu, Soçi'de yapılacak Suriye Konferansı'nın Cenevre sürecine katkı verebileceğini de belirtti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz