Konut fiyat artışında İzmir, İstanbul'u üçe katlayarak lider oldu

Konut fiyat artışında İzmir, İstanbul'u üçe katlayarak lider oldu

Konut fiyat artışında İzmir ilk sırada... Türkiye'de konut fiyatları Ege ve Trakya'da yükselirken konutta en çok İzmir rağbet görüyor. Geçen yıl İzmir'de konut değer artışı İstanbul'u üçe katladı. Orta Anadolu ortalamalara yakın seyrederken, Doğu ve Güneydoğu'da ciddi düşüş var...

Merkez Bankası’nın konut fiyat endeksleri, fiyat artışında Türkiye’nin 3 bölge olarak farklılaştığını ortaya koyuyor. Batı’da Ege ve Trakya’da fiyatlar yükseliyor, Orta Anadolu ortalamalara yakın seyrediyor. Doğu - Güneydoğu'da ciddi kan kaybı var.

Endeksteki değişime göre, son yıllarda İstanbul ve Ankara gibi illerden de göç alan İzmir, konut fiyatlarının en çok arttığı il...

İkinci sırada Ege Bölgesi’nin diğer üç ili Aydın, Denizli ve Muğla var. Marmara Bölgesi'nden Bilecik, Bursa ile Balıkesir ve Çanakkale yine ilk 5 içinde yer alıyor. Bu illeri Marmara'dan Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ izliyor.

Marmara’nın diğer illeri İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova listede epey alt sıralarda; hatta İstanbul yüzde 6,3'lük değişimle yüzde 10'luk Türkiye ortalamasının da altında yer alıyor.

Bir dönem yabancıların konut alımında tercih ettiği Türkiye’nin turizm başkenti Antalya'nın da yüzde 8,4'lük artışla Türkiye ortalamasının altında kalması dikkati çekiyor.

Doğu ve Güneydoğu'da ise Türkiye ortalamasının üzerine çıkan sadece birkaç il var: Bingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli ile Erzurum, Erzincan ve Bayburt.

En son sırada ise sadece 0,7 artışla Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak yer alıyor...

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz