Tezcan: Bunlar Türkiye'yi rotasından çıkarmaya yetmeyecek

Tezcan: Bunlar Türkiye'yi rotasından çıkarmaya yetmeyecek

Diyanetin resmi sitesindeki "buluğ çağı ve evlenmeye" yönelik ifadelerin "kızlar 9, erkekler 12 yaşında evlenebilir" şeklinde yorumlanması, sert tepkilere neden oldu. Cumhuriyet Halk Partisi'nden "Hiçbir güç, Türkiye'yi bu rotasından çıkarmaya yetmeyecektir" açıklaması geldi. Diyanet ise haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın internet sitesindeki Dini Kavramlar Sözlüğü'nde yer alan "İslâm hukukçularınca bulûğ çağının alt sınırı, erkekler için 12, kızlar için 9 yaş olarak belirlenmiştir" ifadesi tepki çekmişti.

kadın ve çocuk dernekleri, ifadelerin "çocuk istismarı" içerdiğini belirterek, ifadelere tepki göstermişti.

Diyanetin aynı sözlüğünde Nikâh tanımlamasında bulûğ çağına erişenlerin evlenebilmesinin mümkün olduğunun belirtilmesi ve velisi olmaksızın kendisinin nikâhlanabilmesi mümkün olduğunun belirtilmesi medya organları ve siyasiler tarafından sert eleştirilere hedef olmuştu.

Tepkiler art arda geldi.

Anamuhalefet sözcüsü Bülent Tezcan, yaşananları değerlendirdi...

"BU TÜR, TUHAF TUHAF ŞEYLER OLUYOR. TÜRKİYE'Yİ GEREKSİZ TARTIŞMALARA SÜRÜKLEMEYİ DOĞRU BULMUYORUM. TÜRKİYE KARARINI 1923 YILINDA CUMHURİYETİ İLAN EDEREK VERMİŞTİR. TÜRKİYE DEMOKRATİK, LAİK, SOSYAL BİR HUKUK DEVLETİDİR. HİÇBİR GÜÇ TÜRKİYE'Yİ BU ROTASINDAN ÇIKARMAYA YETMEYECEKTİR."

CHP’li milletvekili tuncay özkan ise olaya "dinimizi ve çocuklarımızı bu kafadan korumalıyız” diyerek tepki gösterdi.

Diyanetin resmi sitesindeki 'buluğ çağı' tanımlaması Hollanda'da da yankı buldu. Ana muhalefetteki aşırı sağcı Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders, "9 yaşındaki kız çocuklarının evlenebileceği' yönündeki tartışmalı ifadeyi 'barbarlık' olarak niteledi.

Diyanet'ten yapılan açıklamada ise yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtilerek ''Kız çocuklarını anne olma ve aile kurma sorumluluğuna sahip olmadan, psikolojik ve biyolojik olgunluğa erişmeden evlendirmek, nikahta rıza ve irade hürriyetini şart koşan İslam dini ile bağdaşmaz'' denildi..

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz