Çevre mücadelesi ile kanseri yendi

Çevre mücadelesi ile kanseri yendi

Çevre için verdiği mücadele onu hayata bağladı... Yeşil Artvin Derneği başkanı Nur Neşe Karahan, bir yanda çevre mücadelesini sürdürürken, diğer yanda yakalandığı kansere karşı savaş verdi. 25 yıldır sürdürdüğü çevreci faaliyetleri sırasında, hakkında 13 kez soruşturma açılan ve gözaltına alınan Karahan, çevre mücadelesinde sergilediği azim ile yakalandığı kanseri de yenmeyi başardı.

Katledilen doğanın sesi olmak için avazı çıktığı kadar bağırdı...

Kah kepçenin üzerine çıktı; kah mikrofonlara mücadelesini anlattı...

doğa mücadelesi denilince hep en ön saflarda yer aldı...

Özellikle Cerattepe'deki madencilik faaliyetlerine karşı düzenlenen eylemlerde adından sıkça söz ettiren Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan'ın bir başka cephe de daha mücadele verdiği ortaya çıktı.

Çevre mücadelesini birlikte yürüttüğü eşi Mehmet Karahan'ı 1995 yılında trafik kazasında kaybeden Nur Neşe Karahan, eşinin pastanesinin başına geçti, çalışarak 2 çocuğunu büyüttü.

Yeşil Artvin Derneği Başkanlığı görevini sürdürdüğü 2011 yılında rahatsızlığı üzerine hastaneye başvurdu. Karahan'ın göğüs kanseri başlangıcı teşhisi konuldu. Çevre mücadelesinin yanında bir süre İstanbul ve Ankara'da kanser tedavisi gören Karahan, hastalığı yenmeyi başardı ve yeniden Artvin'e döndü.

1 yıla yakın süren tedavi sürecinin ardından döndüğü Artvin'de çevre mücadelesini sürdüren Karahan'ın geçen 25 yılda hakkında, 13 kez soruşturma açıldı, 1 kez gözaltına alındı, 3 maden şirketine karşı açtığı 8 dava da 'Cerattepe'de madencilik yapılmaz' kararı ile mücadeleyi kazandı. Son açılan davada mahkemenin 'Madencilik yapılabilir' kararı üzerine şirket 2016 yılı şubat ayında Cerattepe'ye girdi.

Artvin halkının çevre savaşçısı Nur Neşe Karahan, kanserle savaş sürecini anlattı.

kararlılığını ve yaşama azmini kaybetmedi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz