Çalışma bakanı, taşeron düzenlemesine açıklık getirdi

Çalışma bakanı, taşeron düzenlemesine açıklık getirdi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, günlerdir tartışılan taşeron işçi düzenlemesine açıklık getirdi.. 450 bini kamuda olmak üzere toplam 1 milyon 20 bin çalışana kadro verileceğini söyledi. Sarıeroğlu, kadroya geçen işçilerin kıdem tazminatı ve yıllık ücretli izin konusunda, kazanılmış haklarının korunacağını açıkladı.

"450 BİN KİŞİYİ SÜREKLİ İŞÇİ KADROSUNA ALIYORUZ. 4 C STATÜSÜNÜ DE BUNDAN BÖYLE KALDIRIYORUZ. "

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, taşeron düzenlemesini NTV canlı yayınında anlattı. Önce düzenlemenin kapsamına açıklık getirdi; kamuya geçecek işçi sayısını açıkladı.

"MERKEZİ BÜTÇEYLE DÜZENLENEN TÜM KAMU KURUM VE KURULUŞLARIMIZ, ÖZEL BÜTÇELİ KURLUŞLARIMIZ VE SOSYAL GÜVENLİK KURULU ŞLARIMIZ KAPSAMIMIZIN İÇİNDE. YANİ TAŞERON TANIMI İÇİNDE KAMUDA KİM VARSA HEPSİNİ DAHİL ETTİK VE BU SAYI 450 BİN. BELEDİYE, İL ÖZEL İDARELERİ, BELEDİYE ŞİRKETLERİNDE ÇALIŞAN KARDEŞLERİMİZİ BUNDAN SONRA BELEDİYELEİRMİZİN İŞTİRAKLERİNDE İSTİHDAM EDECEĞİZ. BURADAKİ RAKAM DA 450 BİN. 12 AY ALTINDA ÇALIŞANLARIN GEÇİCİ İŞÇİ POZİSYONUNA ALIUNMASIYLA BİRLİKTE RAKAMIMIZ BİR MİLYON 20 BİN. "

Sarıeroğlu, kadroya geçmek için kazanılmış haklardan vazgeçileceği iddialarına da yanıt verdi.

" KIDEM TAZMİNATLARI YANIYOR GİBİ İFADELER VAR. KIDEM TAZMİNATI İŞ KANUNUNDA DÜZENLENMİŞ BİR HUSUS. BİZ BU YÜZDEN KHK'DA YER VERMEDİK. SON ÇALIŞTIKLARI İŞYERLERİNDEKİ KIDEMLERİ GEÇECEK. GEÇMİŞTEKİ EN SON ÇALIŞTIKLARI İDAREDEKİ SÜRELERİ GEÇİŞ OLDUKTAN SONRA DAHİL EDİLECEK. KIDEM TAZMİNATI HAKLARI SAKLIDIR. YILLIK ÜCRETLİ İZİN KONUSUNDA KAZANILMIŞ HAKLAR SAKLIDIR."

Başvuruda kefil istenmediğini söyleyen Çalışma Bakanı, geçişin sınavla gerçekleştirileceğini hatırlattı, detayları sıraladı..

"YA SÖZLÜ OLACAK, YA YAZILI OLACAK, YA DA MÜLAKAT ŞEKLİNDE. YAZILI OLURSA 50 PUAN BELİRLENDİ GEÇMEK İÇİN. TEST ODAKLI ÇOK SORULU BİR SINAV SİSTEMİ PLANLAMIYORUZ. HEM MESLEK, HEM DE EĞİTİM DURUMLARINA GÖRE DE SORULACAK."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz