Ekonomi bakanı, TİM'in ihracat verilerini açıkladı

Ekonomi bakanı, TİM'in ihracat verilerini açıkladı

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin, Aralık ayı ve 2017 yılı ihracat rakamları belli oldu... Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin açıkladığı verilere göre; Türkiye'nin ihracatı, 2017'de yüzde 10,2 artarak 157,1 milyar dolara çıktı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Aralık ayı ve 2017 yılı ihracat rakamlarını açıkladı.

ZEYBEKCİ: "TÜRKİYE, 2017'DE İHRACATINI YÜZDE 10,22 ARTIŞLA 157,1 MİLYAR DOLARA ULAŞTIRDI. 2017'DE İHRACATIMIZI MİKTAR OLARAK YÜZDE 9, DEĞER OLARAK DA 2013 YILINDAN BU YANA İLK DEFA YÜZDE 1,5 ARTIRARK BUNU BAŞARDI."

Zeybekci, Cumhuriyet tarihi ihracat rekorunun da yakın zamanda kıralacağını söyledi.

ZEYBEKCİ : "İNŞALLAH BİRKAÇ HAFTA İÇİNDE, 2018'İN OCAK AYININ SONUNDA 157,6'LIK TARİHİ REKORUMUZU DA GERİDE BIRAKACAĞIZ. 2018 YILINDA İNŞALLAH HER AY İHRACAT RAKAMINI AÇIKLADIĞIMIZDA TARİHİ REKOR OLACAK."

2018 yılı ihracat hedefini de paylaşan Ekonomi Bakanı, ihracatçıya verilen desteklerin artırıldığını da belirtti...

ZEYBEKCİ: "2018 YILI İHRACAT HEDEFİMİZ 169 MİLYAR DOLARDIR. GÖNLÜMÜZDEKİ HEDEF İSE 170 MİLYAR DOLAR VE ÜZERİNE ÇIKMAK. BUNU BAŞARACAĞIMIZA İNANIYORUZ. GÖRDÜK Kİ PEK ÇOK ÜRETİCİMİZ BAKANLIĞIMIZIN DESTEKLERİNDEN, HÜKÜMETİMİZİN ALMIŞ OLDUĞU KARARLARDAN, İHRACAT DESTEKLERİ VE YATIRIM TEŞVİKLERİNDEN HABERSİZ. EN BÜYÜK SIKINTIMIZ BU ZATEN; ANLATAMADIK..."

Proje Bazlı Teşvik sistemine ilişkin çalışmaların tamamlandığını duyuran Zeybekci, "Bunu bir törenle Ocak ayı içinde gerçekleştireceğiz. Şimdiye kadar sonuçlandırdığımız projeler 80 milyar liraya yakın" diye konuştu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz