"Jong-Un, en büyük füzenin imalatını bitirin talimatı verdi"

"Jong-Un, en büyük füzenin imalatını bitirin talimatı verdi"

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere birçok ülkeyi kızdıracak yeni bir adım attı.. Jong-un, Kuzey Koreli yetkililere, 'En büyük füzenin imalatını Eylül'e kadar bitirin' talimatı verdi.. Amerikan Başkanı Donald Trump ise "benimde masamda nükleer silah butonu var" diyerek, Jong-un'a meydan okudu..

Güney Kore'ye kaçan eski bir Kuzey Koreli yetkili kritik bir iddiada bulundu..

Söz konusu kişi, Devlet Başkanı Kim Jong-un, ülkenin 70. kuruluş yıldönümü için Kuzey Koreli bilim insanlarından en büyük füzeyi yapmalarını istediğini öne sürdü.

Japonya'nın Mainichi gazetesine açıklama yapan eski Kuzey Koreli yetkili, Kim Jong-un'un füze yapım emrini Aralık ayı ortasında verdiğini savundu.

Buna göre, Kim Jong-un, füzenin, ülkenin 70. kuruluş yıldönümü olan 9 Eylül'de fırlatılmaya hazır olmasını istedi.

Amerikan Başkanı Donald Trump ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada yine Kuzey Kore lideri Kim'i hedef aldı...

Trump, "Jong-un 'nükleer silah butonunun her zaman masasında olduğunu' açıklamış. Ona, biri benim de nükleer silah butonumun olduğunu söylesin! Ancak bu, onunkinden çok daha büyük bir buton ve çalışıyor" ifadelerini kullandı.

Kim Jong-Un ise Güney Kore'nin diyalog çağrısına olumlu yanıt verdi. Kuzey Kore yetkilileri, Kim Jong-Un'un iki Kore arasındaki görüşmelerin sürdürülmesi için sınırın sıcak bölgesinin açılması talimatını verdiğini duyurdu..

Güney Kore yönetimi de, Kuzey'in kararını "memnuniyet verici" olarak nitelendirdi.

İsveç hükümetinin, Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması'nı imzalamayı planladığı açıklamasına Washington'dan tepki geldi.

Anlaşmanın imzalanması sonucunda İsveç ve NATO arasında büyük sorunlar çıkacağı uyarısı yapıldı.

İsveç Dışişleri ise "NATO ve Amerikan Yönetimi'nden bu konuda yapılan tehdit ve baskıyı kabul etmiyoruz" yanıtını verdi..

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz