Trump'tan Filistin'e "yardımları kesme" tehdidi

Trump'tan Filistin'e "yardımları kesme" tehdidi

Kudüs krizinin yaratıcısı Trump, Filistin yönetimini hedef aldı; ekonomik yardımları kesmekle tehdit etti... Filistin'den ise "bize şantaj yapamazsınız" yanıtı geldi... İsrail parlamentosu ise Kudüs'ün işgalini pekiştiren yasayı onayladı...

Amerikan Başkanı Donald Trump, Ortadoğu barış sürecinde müzakere masasında olmaması durumunda Filistin yönetimine ekonomik yardımları kesebileceği sinyalini verdi.

Ülkesinin her yıl Filistin yönetimine yüzlerce milyon dolarlık yardım yaptığını kaydeden Trump, "karşılığında herhangi bir takdir veya saygı görmediklerini" savundu.

Trump'ın bu tehdidine Filistinli siyasetçi Hanan Aşravi yanıt verdi. Aşravi, "Bize şantaj yapamayacaklar. Başkan Trump bizim barış, özgürlük ve adalet arayışımızı sabote etti" dedi.

İsrail parlamentosu ise çok tehlikeli bir adım attı..

Parlamento, ileride yapılacak bir barış anlaşması için Kudüs'ten Filistin'e toprak devri durumunda gereken 60 milletvekillik onay sayısını 80 vekile çıkarttı.

Buna göre, 120 sandalyeli parlamentoda işgal altındaki Doğu Kudüs dâhil kutsal şehrin herhangi bir kısmından çekilmeyi onaylamak için en az üçte iki çoğunluk aranacak.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz