İstanbul'da 6 metro hattı ihalesi iptal edildi

İstanbul'da 6 metro hattı ihalesi iptal edildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 6 metro projesinin ihalesini, "daha ekonomik ve daha hızlı yapılabilir" diyerek iptal etti...CHP'li Belediye Meclis üyesi Hakkı Sağlam'a göre bu hamle;" önceki başkan Kadir Topbaş'ın yaptığı işlemlerin kusurlu ve hatalı olduğunu tescil etti"...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, önceki başkan Kadir Topbaş döneminde gündeme alınan 6 metro projesinin ihalelerini iptal etti...Gerekçede ise "Söz konusu ihaleler, Metro hatlarının uzatılıp yeniden projelendirilerek, daha ekonomik ve daha hızlı bir şekilde yapılabilmesi için iptal edilmiştir" denildi..

"İBB'NİN BATIŞININ SONUCUDUR. ASLINDA BUNU DEFALARCA SÖYLEDİK FAKAT SAYIN UYSAL DÜN YAPTIĞI HAMLEYLE ASLINDA TOPBAŞ'IN YAPTIĞI TÜM İŞLEMLERİN KUSURLU VE HATALI OLDUĞUNU TESCİL ETTİ..."

Kaynarca-Pendik-Tuzla, Ümraniye-Ataşehir-Göztepe, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli, Kirazlı-Halkalı, Başakşehir-Kayaşehir ve Mahmutbey-Bahçeşehir metro hatlarının ihale iptali, birer yazı ile ilgili firmalara iletildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, 13 Ekim 2017'deki toplantıda, inşaatlarına başlanan ve 12 milyar 859 milyon liraya ihale edilen 6 metro hattı için belediyeye 925 milyon avro borçlanma yetkisi vermişti.

Her ihale başına da firmalara yüzde 5 avans verilmişti..Sözleşme hükümlerine göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi, cayma bedeli olarak iptal edilen her ihale için, 75 ila 100 milyon lira arasında tazminat ödeyecek..

"BU METRO PROJELERİNİN İHALELERİNİN İPTALİ VATANDAŞIN CEBİNDEN DAHA FAZLA PARA ÇIKMASINA NEDEN OLACAKTIR. İSTANBULLULARIN ÖDEDİĞİ HER BİR KURUŞUN HESABINI SORACAĞIZ "

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz