İran'da hükümet karşıtı gösteriler büyüyor

İran'da hükümet karşıtı gösteriler büyüyor

İran'da hükümet karşıtı protestolar giderek büyürken, göstericiler ve polis arasındaki çatışmalar da devam ediyor... Olaylarda şimdiye kadar 23 kişi yaşamını yitirdi... Yurt dışındaki İranlılar da, ülkedeki protestolara destek veriyor... Amerika Birleşik Devletleri ise konuyu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne taşıyor...

İran'da geçtiğimiz hafta başlayan hükümet karşıtı protestolar devam ediyor...

Başkent Tahran başta olmak üzere birçok kentte gece saatlerinde sokağa çıkan kalabalıklar, rejim aleyhine sloganlar attı.

Meşhed Süleyman kentindeki olaylarda ambulanslar hastanelere yaralı taşıdı. Eylemlerde şimdiye kadar 23 kişi hayatını kaybetti...

Diğer yandan karşıt görüşlüler de ortaya çıkmaya başladı... On binlerce rejim yanlısının katılımıyla hükümete destek gösterisi düzenlendi..

İsfahan'da, polis karakoluna girmeye çalışan beş göstericinin ateş açılarak öldürüldüğü olayın görüntüleri de ortaya çıktı.

Yurt dışında yaşayan İranlılar ise ülkedeki protestolara destek veriyor.

İtalya, Almanya, İngiltere, Fransa gibi ülkelerde ellerinde İran bayrakları olan göstericiler, rejim aleyhine sloganlar attı.

İran'daki olaylar Avrupa Birliği'nin de gündeminde..

Yapılan açıklamada, "Barışçıl gösteri ve ifade özgürlüğü her ülke için temel haklardır ve İran istisna değildir" denilerek, taraflara şiddetten uzak durulması çağrısı yapıldı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ da İran'daki olayları değerlendirdi..

İran yönetimini ve halkı sağduyuya davet eden Bozdağ, “Türkiye, dış müdahalelerle veya şiddet kullanarak zorla ya da anayasa ve yasaların çizdiği meşru yol dışında başka bir yöntemle iktidara gelmeye de, iktidarı değiştirmeye de karşıdır” ifadelerini kullandı...

Amerika Birleşik Devletleri'nden ise protestocuları destekleyen yeni açıklamalar geldi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, "İran halkı için desteğimizi birçok farklı ortamda ifade ediyoruz" dedi.

Washington ayrıca İran'daki gösterileri Birleşmiş Milletler'e taşıyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni acil olarak toplantıya çağıran Amerikan temsilci Nikki Haley, "İran halkının bu büyük cesaretini alkışlıyoruz" ifadesini kullandı.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise Amerikan Başkanı Trump'a yanıt verdi..

Zarif, "Trump'ın bölgedeki samimi dostlarının yönettiği halkın aksine milletimiz oy verme ve karşı çıkma haklarına sahiptir. Köstebeklerin şiddet ve tahribat vasıtasıyla bu hakları çiğnemelerine izin verilmeyecek" dedi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz