Memurun gözü enflasyon rakamlarında

Memurun gözü enflasyon rakamlarında

Devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklilerinin gözü YARIN açıklanacak aralık ayı enflasyon rakamlarına çevrildi... Toplu sözleşmeden kaynaklı yüzde 4 zam alacak devlet memurları, Aralık ayında TÜFE'nin sabit kalması veya aylık enflasyonun yüzde 0,97'den fazla düşmemesi halinde enflasyon farkı da alacak.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı enflasyon verilerine göre; memur maaşlarına baz teşkil eden Tüketici Fiyat Endeksi Kasım'da yüzde 1,49 yükselirken, Temmuz - Kasım döneminde tüketici fiyatlarında yüzde 4,97 artış meydana geldi. Böylece 5 aylık dönemde maaşlara yapılacak yüzde 4'lük zam oranı aşılırken, söz konusu artış, maaşlara yüzde 0,97 oranında enflasyon farkı verilmesi durumunu ortaya çıkardı.

Aralık ayı enflasyon rakamının "eksi yüzde 0,97" veya bu rakamdan daha düşük çıkmaması halinde, memurlar, sözleşmeliler ve memur emeklileri enflasyon farkı alacak.

Aralık ayı TÜFE sabit kalsa bile ek zammın oranı yüzde 0,97 olacak.

Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak'ta alacak.

Toplu sözleşme gereğince, enflasyon farkı 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor. Memurlar 2017'nin ilk 6 ayı için yüzde 3 zam, ikinci 6 ayı için enflasyon farkı dahil yüzde 6,92 zam almıştı.

Öte yandan, SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise maaşlarını geçen yılın son 6 aylık enflasyonu oranında zamlı alacak.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz