Yunanistan, kararının arkasında

Yunanistan, kararının arkasında

Ankara ile Atina arasındaki iltica gerilimi sürüyor... Kaçak 8 FETÖ'cü askerden birine sığınma hakkı tanıyan Yunanistan, darbeci askerleri ne olursa olsun Türkiye'ye vermeyeceklerini açıkladı. Yunan Hükümeti ise itiraz ettikleri yargı kararının arkasında olduklarını bildirdi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Yunanistan'a kaçan 8 askerden birine sığınma hakkı verilmesiyle yeniden alevlenen Ankara-Atina hattındaki gerilim karşılıklı açıklamalar ile tırmanıyor...

Yunanistan'dan, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu'nun Twitter üzerinden yaptığı "Teröristlerin cirit attığı bir Yunanistan tablosunun kimseye faydası olmaz" eleştirisine yanıt geldi..

İsim vermeden Türkiye'ye göndermede bulunan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos, "Yunanistan bölgedeki tarihi rolünü oynamak zorunda. Hatta bu duruşunu zaman zaman yoldan ayrılma eğiliminde olan komşularına da göstermeli" dedi.

Yunan Hükümet Sözcüsü Dimitris Canakopoulos da, sığınma taleplerine ilişkin karar her ne olursa olsun, sekiz kişiden hiçbirinin iade edilmeyeceğini söyledi. Canakopulos, kararın Yunan adaleti tarafından alındığını belirterek Atina'nın resmi duruşunu aktardı.

Buna karşın Yunanistan hükümeti, Bağımsız İltica Komisyonunun bir askere sığınma hakkı veren kararının iptali için Atina İdari İstinaf Mahkemesi'ne başvurmuştu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz