Suriye ordusu sivilleri hedef aldı

Suriye ordusu sivilleri hedef aldı

Suriye'de saldırılar ve can kayıpları yeni yılda da sürüyor... Ordu, Doğu Guta ve İdlib'e saldırılarını yoğunlaştırdı, 30'dan fazla sivil hayatını kaybetti. Devlet Başkanı Esad savunma, enformasyon ve sanayi bakanlarını değiştirdi. Irak Hükümeti ise bölgesel yönetimdeki sınır kapılarının kontrolünün merkezi yönetime teslim edilmesi kararı aldı.

Suriye'de bir süredir sağlanan sükunet ortamının ardından ordu, Başkent Şam'ın Doğu Guta bölgesi ile İdlib'e yoğun saldırılar düzenledi.

Yoğun topçu ve hava saldırıları ile abluka altına alınan Doğu Guta'da 6'sı çocuk 21 sivil yaşamını yitirdi, çok sayıda sivil yaralandı. Rejim güçleri, bazı hava saldırılarında misket bombası da kullandı.

Ülkenin kuzeyindeki İdlib de hedefteydi. Savaş uçakları ve helikopterler ile düzenlenen saldırılarda Kefer Secne beldesinde 7, Maret Hırma köyünde de 2 sivil hayatını kaybetti.

Sivil savunma ekipleri, arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.

Suriye lideri Beşar Esad ise kabinesinde kritik değişikliklere gitti.

Kararname ile savunma, enformasyon ve sanayi bakanlıklarına yeni atamalar yapıldı.

Kabine değişikliği için gerekçe belirtilmezken, bu hamlenin, rejimin son iki yıldır cephede kazanımlar elde ettiği bir dönemde gerçekleşmesi dikkati çekti.

Bir önemli karar da Irak'tan geldi.

Merkezi hükümet, bölgesel yönetimin elindeki sınır kapıları sorununu çözdü. Türkiye ve İran'la olan Tamarchin ve Parviz Khan sınır kapıları teslim alındı.

Bu karar ile 25 Eylül'deki gayrimeşru bağımsızlık referandumu sonrası kapatılan kapılar yeniden açıldı.

İran da referandumun ardından kapattığı Pervizhan ve Kamarçin sınır kapılarını tedbir amaçlı yeniden açtı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz