Çavuşoğlu'ndan Almanya'ya mesaj

  • 02 Ocak 2018

Almanya ile yaşanan krizin geride kalması gerektiğini belirten Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir yanıt verdi. Özdemir, Çavuşoğlu'nun olumlu mesajlarının Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik durumdan kaynaklandığını öne sürdü.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 2018'de Almanya ile ilişkilerde çok daha iyi bir yıl beklediğini söyledi.

Alman haber ajansı DPA'ya açıklama yapan Çavuşoğlu, Türkiye'nin Almanya ile değil, Almanya'nın Türkiye ile problemi olduğunu savundu.

İlişkilerde geçen yılın son çeyreğinde bazı ilerlemelerin kaydedildiğini belirten Çavuşoğlu, ''Özellikle Sigmar Gabriel ile iyi bir diyaloğumuz var. İki tarafın da ilişkilerin normalleştirilmesine hazır olduğunu düşünüyorum" dedi.

Türkiye'nin ortada bir kriz görmediğini söyleyen Çavuşoğlu, "Almanya bize doğru bir adım atarsa Türkiye Almanya'ya doğru iki adım atar. Bu zayıflık değil, bilakis kalpten gelen bir şey. Ama Almanya Türkiye'yi tehdit ederse Türkiye de buna karşı gerekeni yapar'' değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Çavuşoğlu'nun bu açıklamalarına Almanya'dan yanıt Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir'den geldi.

Özdemir, Türkiye'nin ekonomik sıkıntıları nedeniyle Almanya'ya olumlu mesajlar verdiğini öne sürdü... Cem Özdemir, Türkiye'nin gelecek cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanabilmek için acilen Alman turistlere ve Alman yatırımcılara ihtiyacı olduğunu kaydetti..