Bu kez eski deniz yüzbaşıdan itiraflar

Bu kez eski deniz yüzbaşıdan itiraflar

Fetullahçı terör örgütü mensubu eski Deniz Yüzbaşı Ali Emre Eral’ın itirafı, örgütün soru hırsızlığının boyutunu gözler önüne serdi. Eral, kurmaylık sınavı sorularının kendisine CD içerisinde görüntülü anlatımla verildiğini, çözümü anlatan kişinin deşifre olmamak için eldiven giyip, yüzlerini gizlediklerini söyledi...

15 temmuz Darbe girişimi gecesi Genelkurmay Karargahı’nda yaşanan olaylara ilişkin 221 sanıklı çatı davasında itirafçı olan sanık eski Deniz Yüzbaşı Ali Emre Eral, avukatı aracılığıyla Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yeni bir dilekçe gönderdi.

İtiraflarına ekleme yapan Eral, ortaokul 2. sınıftan itibaren örgüt içerisinde yer aldığını, kalkışma girişimi sonrası Yunanistan’a kaçan eski pilot Abdullah Yetik ile birlikte örgüt evlerine gittiklerini anlattı.
Eral, Deniz Askeri Lisesi sınavını da örgüt tarafından kendisine verilen sorular sayesinde kazandığını belirtti.

Deniz Harp Okulu'nu bitirdikten sonra teğmen olarak Barbaros gemisine atandığını kaydeden Eral, örgütün kumpaslarını deşifre etti, kurmaylık sınavlarına ilişkin itiraflarda bulundu. Soru ve yanıtların CD ile verildiğini kaydeden Eral, sınavdaki en zor kısmın uygulamalı bölüm olan "durum-muhakeme" kısmı olduğunu belirtti. sanık ifadesini “CD’de örgüt üyeleri tarafından soru uygulamalı olarak çözülmüştür. CD’deki soruları çözen şahıslar, ellerinden kimlikleri belli olmasın diye eldiven giyiyorlardı, ayrıca yüzleri görünmüyordu. Kurmaylığın ‘dil dinleme’ sınavı da 2011-2013 yılları arasında 2 kez cevaplarıyla birlikte getirildi. Bu şekilde sınavdan geçtim” diye sürdürdü.

Mahkeme, Eral’ın Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki soru hırsızlığına ilişkin itirafıyla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Bu arada, Darbe girişimi sonrası madalya ile ödüllendirilen ancak geçtiğimiz günlerde 'FETÖ'cüyüm, baskılara artık dayanamıyorum' diyerek kendini ihbar eden eski Yüzbaşı Burak Akın'ın itirafları doğrultusunda 2 muvazzaf subay gözaltına alındı.
sanık Akın'ın da içinde bulunduğu şüphelilerin, ankesörlü telefonların çaldırıp kapatılması ile daha önceden belirlenen şifreli adreslerde gizli görüşmeler yaptıkları, polisin bu görüşmeleri tespit etmesi üzerine paniğe kapılan Akın'ın itirafçı olduğu öğrenildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz