Eğitimde yeni dönem başlıyor

Eğitimde yeni dönem başlıyor

Yeni yılla birlikte, eğitimde yapılan köklü değişiklikler de hayata geçecek.. Liseye girişte, eğitim bölgesi ve sınavsız mahalli yerleştirme sistemi; Üniversiteye girişte ise, yükseköğretim kurumları sınavı uygulanacak. Geçtiğimiz yıl üniversiteye giriş sınavında uygulanan ve tartışmaya yol açan 15 dakika kuralı, bu yıl geçerli olmayacak.

2018 yılı ile birlikte eğitimde de yeni bir dönem başlıyor... TEOG kalkıyor... Üniversiteye girişte de yeni sınav sistemi geliyor...

Liseye girişte uygulanacak yeni modelle bundan bundan böyle isteyen öğrenci sınava girecek. Sınava girmeyenler ise, evlerine en yakın okula yerleştirilecek. Bunun için eğitim bölgeleri oluşturulacak. Öğrenciler fen, meslek, anadolu veya imam hatip gibi, 9 okul seçeneğinden beşini tercih edecek.

Merkezi sınav da 2 Haziran Cumartesi günü saat 10.00'da yapılacak... Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanacak hazırlanan sorular, 8. sınıf müfredatını kapsayacak. Özel okullar da bu sınavın sonucuna göre öğrenci alacak.

Üniversiteye girişte uygulanacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı ise, haziran ayının son haftasında yapılacak. Öğrenciler, Temel Yeterlilik Testi'ne 23 Haziran'da, ikinci oturum olan "Alan Yeterliliği Testi"ne ise 24 Haziran'da girecek. Geçtiğimiz yıl üniversiteye giriş sınavında uygulanan ve tartışmaya yol açan 15 dakika kuralı da kalktı..

İlk aşama olan temel yeterlilik testinde türkçe ve temel matematik'ten 40'ar soru, sosyal ve fen bilimlerinden ise 20'şer soru yeralacak. Sosyal bilimlerde coğrafya, din kültürü ve ahlak bilgisi, felsefe ve tarihten 5'er soru, fen bilimlerinde biyolojiden 6, fizik ve kimyadan ise 7'şer soru yer alacak. Sınav süresi de 135 dakika olacak.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz